Scenariusz zabawy andrzejkowej w grupie 5-6 latków - Sabat czrownic...

Scenariusz zabawy andrzejkowej w grupie 5-6 latków - Sabat czrownic...
Oceń

SABAT CZAROWNIC I CZARNOKSIĘŻNIKÓW.

Cele:

  • zapoznanie dzieci z obecnymi zabawami andrzejkowymi i wesołymi wróżbami oraz zapoznanie dzieci z dawnymi wierzeniami, wróżbami, horoskopem
  • kultywowanie tradycji i zwyczajów ludowych,
  • rozwijanie wyobraźni, ekspresji twórczej, czerpanie radości ze wspólnej zabawy
  • integracja przedszkola (grupy) z rodzicami – przygotowanie strojów andrzejkowych, poczęstunku.
  • propagowanie idei pedagogiki zabawy w toku działań z dużą grupą, wykorzystanie zabaw, tańców, podczas zabawy andrzejkowej, 


Przebieg spotkania:
1. Powitanie przybyłych gości.
Zaproszenie wszystkich uczestników spotkania andrzejkowego do sali gimnastycznej. Uroczyste powitanie wszystkich czarowników, czarodziei, wróżek przez osoby prowadzące.

2.Zabawa integrująca grupę.
Dzieci poruszają się po sali zgodnie z rytmem muzyki. Między dziećmi krąży „Mała wróżka”. Jeśli wróżka dotknie kogoś różdżką, ten siada na dywanie.

3. Nauka zaklęcia i odwiedziny u dzieci z grupy 3 i 4 latków.
„Czary – mary – dary
sny tej nocy – nie koszmary,
niech się spełnią wszystkie
andrzejkowe czary.”
Wspólna zabawa z dziećmi w salach dydaktycznych przy skocznej muzyce zachęcamy dzieci nieśmiałe do wspólnej zabawy.

4. Andrzejkowe wróżby – zaproszenie wszystkich do wspólnej zabawy.

Ustawianie butów - każde dziecko zdejmuje lewy but. Chłopcy ustawiają się w jednym rzędzie, a dziewczynki, w drugim w kierunku wyjścia. Następnie przestawiają buty od końca do początku. Czyj but pierwszy dotrze do drzwi i wyjdzie za próg, ta osoba jako pierwsza zmieni swój stan cywilny.

„Trzy talerze”- pod talerzami leżą: obrączka, mirt (listek), różaniec.
- obrączka – rychłe zamążpójście
- mirt (listek) – długotrwałe panieństwo (kawalerstwo)
- różaniec – pójście do klasztoru
„Pięć talerzy”- pod talerzami znajdują się: cukierek, piórko, muszla, ziarenko pieprzu, kamyk.
- cukierek – życie słodkie i wesołe;
- piórko – życie lekkie i przyjemne;
- muszla – życie na morzu lub w dalekim kraju;
- ziarenko pieprzu – życie pełne przygód;
- kamyk – życie pracowite i pożyteczne;

„Kartki z imionami”- w dwóch torebkach znajdują się karteczki z imionami: w jednej imiona dziewczynek, w drugiej imiona chłopców. Dzieci ustawiają się w dwóch rzędach. Dziewczynki losują imiona męskie, chłopcy - żeńskie.

„Wróżba cukierkowa”- nauczyciel prowadzący częstuje wszystkich uczestników zabawy cukierkami. Trzy z nich mają pomiędzy podwójnym opakowaniem groszową monetę. Kto poczęstuje się cukierkami z niespodzianką, ten będzie miał szczęście w nadchodzącym roku.

5. Krzesełka - Celem zabawy jest w rytm muzyki poruszanie się po obwodzie koła w chwili umilknięcia muzyki rodzic razem z dzieckiem siadają na krzesełku, osoba która najdłużej będzie krążyć wokół krzesełek wygrywa.

6. „Znaki zodiaku” – rozmowa nt. ułożenia gwiazd przeczytanie horoskopów na nowy rok zabawa kotyliony dobieramy się w pary np.: koziorożec i baran, skorpion rak itp.

7. Słodki poczęstunek – ciasta, słodycze i napoje przygotowane przez rodziców.

8. Dyskoteka „Sabat czarownic i czarnoksiężników” wybory najoryginalniejszego  magika, czarodzieja wróżki – konkurs na strój andrzejkowy.

9. Zakończenie spotkania – podziękowanie za wspólną zabawę dzieciom.

Autorki: Krystyna Madera, Beata Tomaszewska, Justyna Kaźmierczak

Twoje uwagi i pomysły

Tagi