Scenariusz zajęć- Daleka wyprawa-zwierzęta z dżungli i sawanny

Scenariusz zajęć-  Daleka wyprawa-zwierzęta z dżungli i sawanny
Oceń

Scenariusz zajęć-  Daleka wyprawa-zwierzęta z dżungli i sawanny

Scenariusz zajęć  dla dzieci 3-letnich 


Grupa: 3-latki  

 

Temat zajęcia: Daleka wyprawa-zwierzęta z dżungli i sawanny. Rozwijanie wybranych kompetencji kluczowych. 

 

Cele ogólne: 

 

-Bogacenie zasobu słownictwa. 

 

-Zdobywanie wiedzy na temat cech wybranych zwierząt egzotycznych. 

 

-Rozwijanie koncentracji uwagi. 

 

 -Rozwijanie umiejętności wypowiadania się na określony temat.  

 

-Rozwijanie sprawności manualnej. 

 

-Rozwijanie wybranych kompetencji kluczowych. 

 

- Cele operacyjne: 

 

Dziecko: 

 

-aktywnie wykonuje ćwiczenia z kinezjologii edukacyjnej, 

 

-rozpoznaje odgłosy zwierząt, 

 

-posługuje się w zabawie językiem angielskim, 

 

-naśladuje odgłosy wybranych zwierząt egzotycznych, 

 

-podejmuje próby wykonania ćwiczeń oddechowych, 

 

-słucha z uwagą czytanego wiersza, 

 

-odpowiada na pytania dotyczące wysłuchanego tekstu, 

 

opowiadania, wypowiada się na temat wysłuchanego utworu,  

 

-aktywnie uczestniczy w zabawie muzyczno-ruchowej, 

 

-poszerza wiedzę na temat zwierząt egzotycznych, 

 

-rozwiązuje zagadki, 

 

-rozpoznaje zwierzęta przedstawione na filmie oraz na ilustracji, 

 

-kształtuje umiejętność współpracy w grupie, 

 

-ćwiczy drobne ruchy rąk, 

 

-czerpie radość ze wspólnych zabaw, 

 

 

 

Metody: 

 

Słowne i oglądowe (objaśnienie, pokaz), 

 

Czynnościowe (zadań stawianych do wykonania, samodzielnych doświadczeń), 

 

 Formy: indywidualna, zbiorowa 

 

Pomoce: nagranie z odgłosami zwierząt egzotycznych (lew, małpa, słoń, papugi), odtwarzacz CD, słomki, kawałki bibuły, talerzyki, wiersz B.Szelągowskiej pt. ,,Zwierzęta w Afryce, komputer, płyta z muzyką ,,Tańce i bale w karnawale”, film edukacyjny (fragment) o zwierzętach egzotycznych: https://www.youtube.com/watch?v=LUZh7G2ayr8&t=121s, zdjęcia zwierząt: zebra, antylopa, lew, żyrafa, małpa, kolorowe figury geometryczne (trójkąty), klej, papier,  

 

Przebieg zajęcia: 

 

1.Powitanie -wprowadzenie do tematyki zajęć. Wykonanie ćwiczeń z kinezjologii edukacyjnej (słoń, sowa, pozycja Cooka). 

 

2. Ćwiczenia słuchowe - Odgłosy dochodzące z dżungli. Dzieci próbują rozpoznać i nazwać usłyszane dźwięki. Chętne dzieci mogą naśladować usłyszane odgłosy. Dzieci próbują również nazwać rozpoznane zwierzęta posługując się językiem angielskim (Lion, Elephant, Bird, Monkey). 

 

3.Ćwiczenia oddechowe - Trąba słonia. Dzieci próbują za pomocą słomki (trąby)przenieść kawałek bibuły na talerzyk. 

 

4. Słuchanie wiersza B. Szelągowskiej pt. ,,Zwierzęta w Afryce”. 

 

Mama czytała mi dzisiaj wiersz  

 

i dzięki mamie znam już Afrykę!  

 

Wiem, że tam bardzo gorąco jest 

 

 i że mieszkają zwierzęta dzikie. 

 

Ogromne słonie, co mają kły  

 

i wodą z trąby się polewają. 

 

 Żyją tam jeszcze wielkie żyrafy!  

 

Szyje najdłuższe na świecie mają! 

 

Małpki wesoło skaczą po drzewach 

 

 i lubią patrzeć na wszystko z góry.  

 

Lew nosi grzywę, pędzi jak wiatr, 

 

 ale niestety jest dość ponury! 

 

Są jeszcze grube hipopotamy!  

 

Całymi dniami moczą się w błocie.  

 

No i pantery! Szybkie i zwinne! 

 

 I mają ruchy naprawdę kocie! 

 

Na wielkich łąkach pasą się zebry 

 

 i mają paski – czarne i białe.  

 

Są krokodyle i nosorożce.  

 

Jak wyglądają?... Już zapomniałem. 

 

Rozmowa na temat wiersza. 

 

 − Jakie zwierzęta są wymienione w wierszu? 

 

 − Gdzie żyją te zwierzęta? 

 

 − Gdzie my możemy spotkać takie zwierzęta? 

Twoje uwagi i pomysły

Tagi