Scenariusz zajęć - Jesień muzyką malowana - łączenie różnych form ekspresji twórczej

Scenariusz zajęć - Jesień muzyką malowana - łączenie różnych form ekspresji twórczej
Oceń

CELE OGÓLNE: 


   • Rozwijanie słuchu muzycznego, poczucia rytmu, synchronizacji ruchów, uwrażliwienie na muzykę, kontakt ze sztuką; 
   • kształtowanie wyobraźni muzycznej poprzez wyrażanie muzyki ruchem ciała; 
   • wyrażanie przeżyć i nastrojów związanych z treścią utworów muzycznych; 
   • wyrażanie różnych form ekspresji twórczej.

 

CELE OPERACYJNE: 


   • wysłuchuje wybrane fragmenty muzyki klasycznej;
   • określa podstawowe cechy muzyki;
   • potrafi opowiedzieć, z czym kojarzy się określony utwór muzyczny;
   • przedstawia muzykę ruchem ciała;
   • dzieli się wrażeniami po wysłuchaniu fragmentu dzieła muzycznego; 
   • interpretuje muzykę za pomocą form słownych, ruchowych i plastycznych; 
   • uczestniczy w zabawach z wykorzystaniem muzyki klasycznej; 
   • kształci inwencję twórczą oraz wrażliwość artystyczną; 
   • wyraża za pomocą barwy określone nastroje i emocje; 
   • potrafi opowiedzieć o swojej pracy.

 

METODY: czynna, słowna, oglądowa.

 

FORMY: indywidualna, grupowa.

 

POMOCE: wybrane utwory muzyczne (muzyka klasyczna), muzyka relaksacyjna, magnetofon, chustki dla każdego dziecka, kserokopie obrazów Vincenta van Gogha o tematyce pejzaży jesiennych, kartki, pędzle, farby w ciepłych i zimnych kolorach.

 

 

PRZEBIEG ZAJĘCIA:

 

   1. Powitanie i zaproszenie dzieci do wspólnej zabawy w „Jesiennej Krainie Muzyki”.


   2. Wprowadzenie w tematykę zajęć – oczytanie listu przyniesionego rano przez listonosza, którego nadawca jest „Pani Jesień”. 


   3. Wysłuchanie utworu „Pory roku” P. Czajkowskiego. Dostrzeganie zmian charakteru i nastroju muzyki, rozmowa nt. odczuć dzieci związanych z muzyką. Podział na część smutną i wesołą.


Część I – smutna, powolna, ponura, zimna.
część II – wesoła, skoczna, do tańca.
cześć III - smutna, powolna, ponura, zimna.

 

   4. Omówienie skojarzeń dotyczących kolorów jesieni – ciepłych, zimnych. Porównanie poszczególnych części utworów do jesiennych kolorów


Część I – kolory zimne, np. szary, niebieski, czarny.
Część II – kolory ciepłe, np. czerwony, pomarańczowy, żółty.
Część III - kolory zimne, np. szary, niebieski, czarny.


   5. Zabawa „Taniec jesiennych kolorów” – interpretacja muzyki za pomocą ruchu. Swobodne improwizacje ruchowo‑taneczne z kolorowymi chustkami przy muzyce instrumentalnej. Ułożenie z nich barwnego „obrazu”. 


   6. Prezentacja kopii obrazów Vincenta van Gogha („Piękna złota jesień” oraz „Szaruga jesienna”). Zawieszenie ich na tablicy i rozmowa na ich temat:


• Czy są to prawdziwe obrazy?
• Co przedstawiają kserokopie obrazów?
• Czym się różnią?
• Jaką porę roku przedstawiają?
• Jakie kolory dominują na obrazach?
• Jak to możliwe, że wszystkie obrazy przedstawiają tę samą porę roku, a tak bardzo różnią się od siebie?


   7. Praca plastyczna „Jesień moimi oczami” – malowanie przez dzieci na kartkach formatu A4 jesiennego pejzażu. Przed rozpoczęciem pracy przypomnienie o wyborze odpowiednich barw, zapełnieniu całej powierzchni kartki, odpowiednim trzymaniu narzędzia malarskiego. Przypomnienie zasad bezpieczeństwa obowiązujących podczas pracy. Wystawa prac dzieci w sali.   


   8. Relaksacja – dzieci kładą się na dywanie i leżąc słuchają jesiennej muzyki relaksacyjnej. 

 

Autor: Karolina Bagnicka

Twoje uwagi i pomysły

Tagi