Scenariusz zajęć - Jesienne nutki
Prezentowane poniżej materiały to Wasze scenariusze zajęć dla dzieci w przedszkolu!

Scenariusz zajęć - Jesienne nutki
Komentarze (0)
Scenariusz zajęć umuzykalniających
Grupa przedszkolna: 6 latki
Temat kompleksowy: Skarby jesieni
Temat dnia: Jesienne nutki
Czas trwania zajęć 20 minut.
Cele ogólne:
Kształtowanie u dziecka poczucia rytmu;
Cele szczegółowe:
- dziecko rozumie pojęcie kanon;
- dziecko wie jak można akompaniować gestodźwiękami;
- dziecko potrafi rytmicznie wyklaskać rytm melodii;
- dziecko umie zaśpiewać piosenkę „Kolorowe listki”;
- dziecko wie jak można stworzyć akompaniament oparty na instrumentach perkusyjnych;
Formy organizacji pracy dydaktycznej:
indywidualna, zbiorowa, grupowa;
Metody wspierania aktywności edukacyjnej uczniów:
informacyjna:
-wyjaśnienie pojęcia kanon;
analityczno-percepcyjna:
- poznanie i zapamiętanie tekstu i melodii piosenki;
problemowo-twórcza:
- stworzenie akompaniamentu do piosenki przy pomocy gestodźwięków i instrumentów perkusyjnych;
Środki dydaktyczne:
magnetofon, płyta CD, tamburyn, trójkąt, grzechotki, wstążki, stare gazety;
Przebieg zajęć
Część wstępna:
ćwiczenia oddechowe – dzieci stają w lekkim rozkroku, dłonie kładą na biodrach. Wykonują pełen wdech nosem, napinając mięśnie brzucha i zatrzymując przez moment powietrze. Następnie wypuszczają wolno powietrze ustami.
Część podstawowa:
Wyjaśnienie pojęcia kanon – jest to , takie wykonanie utworu, w którym każdy kolejny głos powtarza z opóźnieniem tę samą melodię.
Zapoznanie z tekstem piosenki „Witajcie panie” śpiewaną na melodię „Panie Janie”.
Witajcie panie, witajcie panie.
Pośród nas, pośród nas.
Wszystkie Was witamy,
Wszystkie Was witamy.
Bądźcie wśród nas,
Bądźcie wśród nas.
„Kolorowe listki” – słuchanie piosenki. Zapoznanie ze słowami i melodią.(tekst piosenki załącznik nr. 1).Następnie śpiewa nauczyciel, wspólne śpiewanie nauczyciela i dzieci.
Tworzenie akompaniamentu do piosenki opartego na efektach perkusyjnych.
Część końcowa:
Zabawa muzyczno-ruchowo-słowna.
W naszym pokoju pełno muzyki jest są instrumenty o których mało wiesz:
- Nasze blaty dźwięczą tak: puk, puk, puk, puk.( dzieci uderzają dłońmi w blat stołu);
- Nasze ręce klaszczą tak: klap, klap, klap, klap.(dzieci klaszczą w ręce);
- Nasze nogi tupią tak: tup, tup, tup, tup. (dzieci tupią nogami);
Ćwiczenia relaksujące – dzieci stoją podczas wdechu unoszą ręce tak, aby pomiędzy nimi a głową powstał kąt 45 stopni. Następnie wydychają powietrze ustami opuszczając ręce. Ćwiczenie powtarzają 3 x.
Załącznik nr. 1.
Kolorowe listki z drzewa spaść nie chciały.
Kolorowe listki na wietrze szumiały.
Szu, szu, szu, szumiały wesoło.
Szu, szu, szu, wirowały w koło.
Kolorowe listki bardzo się zmęczyły.
Kolorowe listki z drzewa zeskoczyły.
Hop, hop, hop, tak sobie skakały.
Hop, hop, hop, w koło wirowały.
Kolorowe listki spadły już na trawę.
Kolorowe listki skończyły zabawę.