Scenariusz zajęć - kolorowa tęcza

Scenariusz zajęć - kolorowa tęcza
Oceń

Temat zajęć: Kolorowa tęcza

 

Cele:

 

- Kształtowanie umiejętności słuchania ze zrozumieniem

- Poznanie zjawiska tęczy

- Umiejętność obserwacji danego zjawiska eksperymentalnego

- Kształtowanie umiejętności rozróżniania kolorów oraz umiejętności przeliczania

- Reagowanie na ustalony sygnał

- Rozwijanie motoryki dużej i małej

-Kształtowanie sprawności manualnych, ruchowych

- Dostarczanie bodźców sensorycznych

-Kształtowanie umiejętności segregowania przedmiotów

-Umiejętność oceny przez wychowanków przeprowadzonych zajęć

 

Środki dydaktyczne: chusta animacyjna, penseta, skitelsy, motylki kolorowe, nagranie Cd- tęcza, wiersz M. Konopnickiej: ,, Tęcza”, paski kolorowe wycięte z bristolu, pojemniki, emotki, plastelina.

 

Metody: słowna, oglądowa, pokaz, zabawowa, naśladowcza

 

Formy: grupowa, indywidualna

 

Przebieg zajęć:

 

1.     Czytanie wiersza M. Konopnickiej: ,,Tęcza”. Rozmowa na temat przeczytanego wiersza? Dzieci odpowiadają na pytania prowadzącego zajęcia. 

 

A kto ciebie, śliczna tęczo,
Siedmiobarwny pasie,
Wymalował na tej chmurce
Jakby na atłasie?

 

Słoneczko mnie malowało
Po deszczu, po burzy;
Pożyczyło sobie farby
Od tej polnej róży.

 

Pożyczyło sobie farby
Od kwiatów z ogródka;
Malowało tęczę na znak,
Że będzie pogoda!

 

2. Zabawa: ,, Pociąg tęczowych motylków”. Każde dziecko dostaje motylka na sznurku w kolorze tęczy i zawiesza go na swojej szyi. Dzieci tworzą pociąg, gdy muzyka gra poruszają się po sali, na przerwę w muzyce z pociągu wysiadają dzieci mające motylka np. w kolorze żółtym, czerwonym itp. 

3. Eksperyment z skitelsami – cukierkami. Prowadzący na brzegu talerza rozkłada skitelsy tworząc z nich okrąg. Następnie wlewa na talerz niewielką ilość wody. Dzieci obserwują co się dzieje na talerzu. Mówią o swoich spostrzeżeniach.

4. Zabawa ruchowa: ,, Wykonaj zadanie”. Dziecko wybiera kartkę w kolorze tęczy na której jest zapisane zadanie do wykonania np: ,,Stań na jednej nodze”. Uczestnik zajęć wykonuje to zadanie.

5. Zabawa: ,, Słońce świeci, deszcz pada”. Na słowa: ,, słońce świeci dzieci chodzą swobodnie po Sali, na słowa deszcz pada kładą się na chuście animacyjnej i udają , że zasypiają. Zabawa powtarzamy kilkukrotnie.

6. Wykonanie tęczy z bristolu i powieszenie jej na tablicy. Dzieci z pomocą nauczyciela wybierają paski tęczy i w kolejności występujących kolorów tworzą własną tęczę na tablicy. Przeliczanie kolorów tęczy.

7. Zabawa z chustą animacyjną: ,, Stań na kolorze…”. Dzieci chodzą wokół chusty animacyjnej udając różne zwierzątka. Na hasło: stań na kolorze czerwonym każde 
z dzieci odnajduje wskazany kolor na chuście i staje na nim. Zabawę powtarzamy kilkukrotnie.

8. Przeliczanie tęczowych skitelsów oraz motylków. Dzieci z pomocą nauczyciela przeliczają motylki oraz skitelsy i za pomocą pensety segregują je wrzucając je do dwóch osobnych pojemników z motylkami oraz skitelsami.

9.  Ewaluacja zajęć. Dzieci dostają emotki: buzia uśmiechnięta i smutna. Z użyciem emotek dokonują oceny przeprowadzonych zajęć.

10. Praca plastyczna: Stemplowanie tęczy.

 

Gdzie można zobaczyć tęczę?

Jak wygląda tęcza?

Jakie to kolory?

Kiedy powstała tęcza?

 

Autor: Iwona Kowalik

Twoje uwagi i pomysły

Tagi