Scenariusz zajęć - Lód i lody
Prezentowane poniżej materiały to Wasze scenariusze zajęć dla dzieci w przedszkolu!

Scenariusz zajęć - Lód i lody wprowadzenie litery „Y”
Komentarze (0)
Scenariusz zajęć z aktywności językowej przeprowadzonych dn.15.12.2020r w grupie dzieci 6 letnich.
Temat: Lód i lody -wprowadzenie litery „Y”.
Cele:
- Zapoznanie z graficznym obrazem litery „y” małej i dużej drukowanej i pisanej;
- Kojarzenie poznanej litery z jej fonetycznym odpowiednikiem;
- Ćwiczenie analizy i syntezy wzrokowo- słuchowej
- Rozwijanie sprawności grafomotorycznych
- Utrwalenie poznanych samogłosek
- Przygotowanie do nauki czytania i pisania
- Próby samodzielnego czytania
Metody:
- słowne: zagadka, rozmowa, objaśnienie
- oglądowe: plansze, ilustracje, mata sylabowa
- ekspresyjne:, swobodnej ekspresji muzyczno- ruchowej
- praktyczne: metoda stawiania zadań, samodzielnych doświadczeń
- Metoda Dobrego Startu – M. Bogdanowicz
Formy pracy:
- zbiorowa,
- indywidualna,
Środki dydaktyczne:
Mata z kieszeniami, zadania, cyfry, zagadka , podpisy, plansze, szablony liter y , flamastry, telefon, magnetofon z bluetoothem , mata sylabowa „Łowcy wyrazów” , wyrazy i zdania do czytania indywidualnego, karty pracy.
Przebieg zajęć:
1.”Ponumeruj kieszonki”- zapowiedz zajęć. Numerowanie maty z kieszonkami 1-7. Zaproponowanie dzieciom wykonywania zadań które są ukryte w kieszonkach.Dzieci samodzielnie , bądź z pomocą nauczyciela odczytują zadania do wykonania.
2.Iskierka przyjaźni – powitanie
3.Zagadka – wprowadzenie do zajęć (na podstawie Metody Dobrego Starty).
Jaka to literka
Te czary zawiera
Że zmienia lód w lody
Las w lasy
Dom w domy
Kota w koty
Był lód a są lody
Był las a są lasy
Był dom a są domy
Był kot a są koty
4. Analiza wzrokowo – słuchowa wyrazów .Dopasowywanie podpisów do obrazków. Wyszukiwanie i oznaczanie samogłosek w wyrazach.(lud- lody ,las-lasy, dom – domy, kot – koty.)
5.Zapoznanie z zapisem graficznym głoski „y”
- pianie palcem po wzorze
- pisanie flamastrem po wzorze i bez wzoru.
6.”Samogłoski”- zabawa muzyczno – ruchowa
7.”Łowcy wyrazów”- wyszukiwanie na macie sylabowej sylab zawierających głoskę „y”. Szukanie wyrazów zawierających wyszukaną sylabę.
8.” Czytamy”-czytanie wyrazów i zdań wylosowanych przez dzieci. Zastosowanie metody stopniowania trudności.
9.Ewaluacja - karta pracy. Utrwalenie poznanej samogłoski.
Opracowanie : Agnieszka Wolińska