Scenariusz zajęć - Nasze emocje
Scenariusz zajęć dla dzieci 3- i 4- letnich
Nasze emocje
Cel ogólny:
Wspieranie rozwoju emocjonalnego i społecznego oraz rozwijanie inteligencji emocjonalnej
Cele szczegółowe:
- Uczy się rozpoznawać i nazywać emocje
- Rozwija wrażliwość emocjonalną i empatię
- Akceptuje własną emocjonalność
- Rozwija umiejętność wyrażania
Pomoce dydaktyczne: karty ze zdjęciami osób przeżywających różne emocje, nagranie z muzyką klasyczną, buźki na wstążkach przypominające medale
Czas trwania: 20 minut
Metody:
- czynna
- słowna
- zabawa muzyczno-ruchowa
- praktycznego działania
Formy:
- grupowa
- indywidualna
Przebieg zajęć:
1. Powitanka „Koło toczy się wesoło”
2. Czy znam tę emocję?- zabawa dydaktyczna
Wybrane dziecko losuje kartę ze zdjęciem, zadaniem dziecka lub całej grupy jest odgadnięcie emocji osoby ze zdjęcia oraz próba zrobienia takiej samej miny.
3. Łączymy się w pary- zabawa ruchowa
Każde dziecko dostaje buźkę na wstążce z narysowaną emocją. Dzieci poruszają się swobodnie do muzyki klasycznej, na przerwę w muzyce dzieci na polecenie nauczycielki szukają osoby z taką samą buźką lub z inną.
4. Przyjemne emocje i te mniej przyjemne- zabawa dydaktyczna
Karty z poprzedniej zabawy leżą naprzeciwko dzieci. Dzieci z pomocą nauczycielki dzielą emocje na przyjemne i nieprzyjemne układając je w dwóch różnych zbiorach.
5, Idzie stonoga- zabawa ruchowa
Dzieci poruszają się „w pociagu” za nauczycielką poruszają się w rytm piosenki. Dzieci wędrują do krain różnych emocji: smutku, radości, złości. Nauczycielka swoją miną pokazuję daną emocję a zadaniem dzieci jest odgadnąć gdzie zawędrowali.
6. Ewaluacja zajęć
Dzieci zdejmują medale i wkładają odpowiednio albo do koszyka albo do pudełka. Jeśli zajęcia danemu dziecku się podobały- do koszyka, jeśli nie do pudełka.
Autor: Agnieszka Bloch
