Scenariusz zajęć - Oznaki wiosny
Prezentowane poniżej materiały to Wasze scenariusze zajęć dla dzieci w przedszkolu!

Scenariusz zajęć - Oznaki wiosny
Komentarze (0)
Temat zajęć : Oznaki wiosny.
Cele ogólne :
- dostrzeganie zmian zachodzących w przyrodzie,
- stworzenie sytuacji sprzyjających aktywizowaniu mowy i myślenia,
- zapoznanie z zapisem cyfrowym liczby 10,
- doskonalenie umiejętności współdziałania w zespole
Cele operacyjne :
- dziecko, wymienia kilka zwiastunów wiosny,
- wyraża muzykę ruchem,
- wykonuje zadania na tablicy interaktywnej,
- rozpoznaje i nazywa liczbę 10,
- współpracuje w zespole
Metody :
- Czynne – zadań stawianych do wykonania
- Słowne – rozmowa, instrukcja, zagadki
- Oglądowe – pokaz, udostępnianie sztuki, osobisty przykład nauczyciela
- Pedagogika zabawy „ Klanza „
- Formy : grupowa, indywidualna
- Środki dydaktyczne : płyta CD, tablica interaktywna, kolorowe wstążki, koło z promykami słońca, chmura z kropelkami
Przebieg zajęć :
1. Zabawa na powitanie – Wszyscy są, witam Was
Wszyscy są, witam Was
Zaczynamy już czas
Jestem ja, jesteś Ty
Raz, dwa, trzy !
2. Zabawa „ Dokończ wypowiedź „
Wiosna kojarzy mi się z……
3. Odgadywanie zagadek słownych o zwiastunach wiosny i oglądanie zdjęć na tablicy interaktywnej :
Wiosną na drzewie się zieleni, ale opada na jesieni ?
( liść )
Wiosną słyszysz jej kukanie, je gąsienice na śniadanie ?
( kukułka )
Wietrzyk wiosnę niesie, ciepłe są już ranki, a za wioską w lesie zakwitły …( sasanki )
W brązowych kapturkach chowają się listki wiosną, a potem będą zielone, gdy trochę podrosną ?
( pąki )
Młody juhas w górach chwycił się za głowę, gdy zobaczył w śniegu kwiaty fioletowe.
( krokus )
Szarzeje i niknie w jesieni, a wiosną na łące znów się zazieleni ?
( trawa )
Pióra biało – czarne, buciki czerwone, uciekają przed nim żaby, gdy idzie w ich stronę.
( bocian )
Skrzydełka ma jak płatki, choć sam nie jest kwiatem i nad kwiatami w słońcu wesoło fruwa latem.
( motyl )
Złośliwa panienka, w pasie bardzo cienka. Leci , brzęczy z daleka, każdy od niej ucieka.
( osa )
Błyszczą jej kropki w promieniach słonka, gdy się ten owad po łąkach błąka, a nazywa się …
( biedronka )
4. Układanie puzzli na tablicy interaktywnej o tematyce wiosennej
( http://puzzlefactory.pl )
5. Taniec dowolny przy muzyce A. Vivaldi „ Cztery pory roku - Wiosna „ z użyciem wstążek.
6. Wprowadzenie zapisu cyfrowego liczby 10.
7. Ćwiczenia w liczeniu w zakresie 10 na tablicy interaktywnej
( http://www.matzoo.pl )
8. Czytanie wyrazów oznaczających oznaki wiosny z tablicy interaktywnej.
9. Odpoczynek przy piosence G. Turnau „ Dni wiosenne „
10. Podsumowanie zajęć – ewaluacja :
Na zakończenie dzieci, które dobrze się bawiły przyczepiają promyk do żółtego koła, tworząc słoneczko. Dzieci, którym było smutno umieszczają kropelkę pod chmurką tworząc deszcz.
Opracowała : Katarzyna Przybysz