Scenariusz zajęć - Świat w zimowej szacie

Scenariusz zajęć - Świat w zimowej szacie
5.0
2 oceny
Oceń

Scenariusz zajęć w grupie dzieci 6-letnich.

Cele główne:


•    rozwijanie mowy,
•    kształtowanie poczucia rytmu,
•    kształtowanie umiejętności dokonywania analizy słuchowej wyrazów,
•    ukazywanie niebezpieczeństw grożących podczas zabaw na śniegu,

Cele operacyjne:

 

Dziecko:


•    wypowiada się zdaniami rozwiniętymi na podany temat,
•    porusza się rytmicznie przy muzyce,
•    słucha wiersza recytowanego przez nauczyciela,
•    wyszukuje i zaznacza w tekście wyraz zima,
•    przelicza w możliwym zakresie,
•    otacza pętlą gwiazdki tego samego rodzaju,
•    dzieli nazwy obrazków na sylaby i głoski,
•    zna zasady bezpieczeństwa podczas zabaw na śniegu,
•    aktywnie uczestniczy w zabawie ruchowej,
•    porównuje liczebność powstałych zbiorów (papierowe śnieżki),
•    układa obrazek przyklejając naklejki w odpowiednie miejsca,
•    rysuje po śladzie,

Metody wg Okonia:


•    podające: rozmowa, objaśnienie, opowiadanie,
•    poszukujące: zabawy dydaktyczne,
•    eksponujące: recytacja wiersza, oglądanie ilustracji, pokaz prawidłowego sposobu wykonania zadania,
•    praktyczne: wykonanie kart pracy,

Formy pracy:


•    zbiorowa jednolita,
•    grupowa jednolita,
•    indywidualna jednolita,

Środki dydaktyczne:


•    tablica demonstracyjna „Świat zimą”,
•    utwory muzyczne: „Zaczarowany śnieg” „Wesoła scena”, „Sanna”,
•    plastikowe kubeczki wypełnione ścinkami papieru,
•    flipbook „Strefa Przedszkolaka” karty pracy cz.2,
•    „Strefa Przedszkolaka” karty pracy cz.2,
•    biały materiał lub woreczek,
•    obrazki do ćwiczeń analizy słuchowej wyrazów,
•    ilustracje przedstawiające bezpieczne i niebezpieczne zabawy na śniegu,
•    minki: uśmiechnięta i smutna,
•    kartki papieru,
•    skakanki,
•    płatki śniegu,

Przebieg:


I. Część wstępna

1. „Jak wygląda świat zimą?”- praca z tablicą demonstracyjną. Dzieci oglądają zdjęcia przedstawione na tablicy, następnie odpowiadają na pytania zadane przez nauczyciela.
•    Jaka pora roku jest przedstawiona na fotografiach?
•    Po czym możemy poznać, że to zima?
•    Jak wygląda świat zimą?
•    Gdzie można bawić się zimą?

2. „Zaczarowany śnieg”- zabawa ruchowa do piosenki (wg pomysłu z kanału „Wesoła Scena”). Dzieci tańczą z plastikowymi kubeczkami wypełnionymi ścinkami papieru. Naśladują ruchy pokazywane przez nauczyciela. Śpiewając słowa: „zaczarowany śnieg” wyrzucają w powietrze kawałki papieru.

II. Część główna

3. „Zima” wiersz W. Żaby-Żabińskiej. Dzieci słuchają wiersza recytowanego przez nauczyciela. Następnie zaznaczają w tekście wyraz zima. Liczą ile razy on występuje. (Najpierw wspólnie z użyciem tablicy interaktywnej, następnie samodzielnie w ćwiczeniach). 

W. Żaba-Żabińska „Zima”

„Zima… wieje wiatr.
Zima… chłodno jest.
Zima… biało tak.
Zima… cieszysz się?
Zima… dobrze jest.
Zima… to jest to,
kiedy narty dwie,
no i sanki są.”


4. „Śniegowe gwiazdki”- otaczanie pętlami gwiazdek tego samego rodzaju. Karta pracy.

Twoje uwagi i pomysły

Tagi