Scenariusz zajęć - Trzy krasnoludki
Prezentowane poniżej materiały to Wasze scenariusze zajęć dla dzieci w przedszkolu!

Scenariusz zajęć - Trzy krasnoludki
Komentarze (0)
Temat: Trzy krasnoludki.
Cele ogólne:
– rozwijanie umiejętności liczenia,
– rozpoznawanie i nazywanie kolorów,
– rozwijanie inwencji twórczej,
– rozwijanie sprawności manualnych.
Cele szczegółowe:
– liczy w zakresie trzech,
– rozpoznaje i nazywa kolory
– odnajduje przedmioty w podanym kolorze,
– ozdabia papierową czapkę według własnego pomysłu,
– śpiewa piosenkę i ilustruje ją ruchem.
Metody: słowna, czynna, oglądowa
Formy pracy: zbiorowa, indywidualna
Środki dydaktyczne:
troje dzieci przebranych za krasnoludki, kolorowe opaski, kolorowe
papierowe czapki, kredki świecowe, płyta CD z piosenkami „Krasnoludek” i „My jesteśmy krasnoludki”, przedmioty w różnych kolorach.
Przebieg zajęć:
1.Śpiewanie piosenki „Krasnoludek” razem z nauczycielem.
2. Przybycie do sali trzech krasnoludków.
3. Zabawa matematyczna „Liczymy krasnoludki”
Dzieci liczą ile krasnoludków pojawiło się w sali. Pokazują na palcach tę liczbę.Następnie wybrane dzieci podchodzą do krasnoludków i przeliczają łaty oraz kółka na ich strojach, pokazują tę liczbę na palcach.
4. Zabawa „Znajdź różnicę”.
Dzieci przyglądają się krasnoludkom i próbują wskazać czym się różnią(kolorem czapek). Właściwie nazywają kolory ich czapek.
5. Zabawa „Odszukaj rzecz w kolorze…”
Dzieci odszukują w sali przedmioty w kolorze wskazanym przez nauczyciela. Nauczyciel wykorzystuje w tym celu kolorowe kartony papieru.
6. Rozmowa z krasnoludkami na temat ich nastroju. Dzieci zauważają, że goście są smutni i próbują się dowiedzieć dlaczego.
7. Ozdabianie czapek krasnoludków według pomysłów dzieci.
Praca w grupach
Dzieci podchodzą do krasnoludka, który ma czapkę w takim samym kolorze jak opaska na ich rękach. Wspólnie ozdabiają czapkę.
8.Zabawy przy piosence „My jesteśmy krasnoludki”, bądź ‘Krasnoludek”.
Dzieci na zakończenie zajęć otrzymują od nauczyciela kolorowe czapeczki, a następni same wybierają, jaką piosenkę chcą zaśpiewać krasnoludkom na pożegnanie.
Uwagi:
Przy liczeniu dzieci zdolniejsze otrzymują większą liczbę elementów do przeliczenia. Na zakończenie zajęć dzieci same dokonują wyboru, którą piosenką pożegnają krasnoludki.
Opracowała : Małgorzata Wójcik