Scenariusz zajęć - Ubieramy choinkę

Scenariusz zajęć - Ubieramy choinkę zabawy dydaktyczne.
Scenariusz zajęć przeprowadzonych dn.14.12.2021r
w grupie dzieci 3 letnich.
Temat: Ubieramy choinkę – zabawy dydaktyczne.
Cele:
- Klasyfikowanie przedmiotów według określonej cechy (wielkość, kolor).
- Nabywanie umiejętności liczenia
- Kultywowanie tradycji świątecznych
- Rozwijanie spostrzegania wzrokowego
- Wydłużanie czasu skupiania uwagi.
- Rozwijanie koordynacji słuchowo ruchowo – wzrokowo – słuchowej.
- Rozwijanie sprawności manualnych.
Metody:
- słowne: wiersz, rozmowa, objaśnienie
- oglądowe: G. Domana, obrazki, sylwety
- ekspresyjne: ekspresji muzyczno- ruchowej
- praktyczne: metoda stawiania zadań, samodzielnych doświadczeń
- zbiorowa,
- indywidualna,
Środki dydaktyczne:
Piosenki ze szkolenia „ Nutki dla smyka”, karty G . Domana, kreatywna choinka, sylwety bombek, gwiazdki i prezentów ,obrazki choinki, pęsety, kolorowe pomponiki.
Przebieg zajęć:
1.”Razem zaczynamy dzień”- powitanie przy piosence
2. Czytamy– czytanie globalne wg. G. Domana
Wprowadzenie nowej karty z napisem choinka
3. Ubieramy choinkę – praca z tekstem
Choinka smutna w lesie stała
Bo bombek i światełek nie miała
Więc dzieci do domu ją zabrały
I pięknie udekorowały.
Naśladowanie ubierania choinki na podstawie tekstu
Choineczkę ubieramy
Piękne bombki zawieszamy
W koło łańcuch zakładamy
I światełka zapalamy.
W jakie ozdoby ubieramy choinkę?
4. Pomieszane bombki – zabawa dydaktyczna
Segregowanie bombek ze względu na wielkość ( duże i małe).
Wybieranie i przeliczanie bombek ze względu na kolor.
Przyczepianie bombek na sylwecie choinki.
Umieszczenie gwiazdki na górze choinki i prezentów pod choinką.
5.Małe koło, duże koło – zabawa muzyczno - ruchowa
6.Choinka – Przenoszenie przy pomocy pęset kolorowych pomponów i umieszczanie ich zgodnie z kolorem na szablonach choinek.
7,.Aniołek maleńki jak wróbelek” – śpiewanie kolędy.
Opracowanie i realizacja : Agnieszka Wolińska