Scenariusz zajęć - Zagadki matematyczne
Prezentowane poniżej materiały to Wasze scenariusze zajęć dla dzieci w przedszkolu!

Scenariusz zajęć - Zagadki matematyczne
Komentarze (0)
Scenariusz zajęć - Zagadki matematyczne
Temat: Zagadki matematyczne – kształtowanie umiejętności manipulowania przedmiotami przez rachowania na palcach i innych przedmiotach zastępczych.
Grupa wiekowa dzieci 6- letnie
Cele główne:
- Kształcenie umiejętności dodawania i odejmowania.
- Rozwijanie umiejętności posługiwania się liczebnikami głównymi i porządkowymi w zakresie dostępnym dziecku.
- Kojarzenie liczby elementów z jej zapisem graficznym – cyfrą.
- Kształcenie umiejętności liczenia obiektów niewidocznych i określanie ich liczby.
- Przypomnienie i utrwalenie poznanych liter.
Cele operacyjne (dziecko):
- Zna cyfry i liczby, potrafi je umiejętnie stosować.
- Kojarzy liczbę elementów z zapisem graficznym – cyfrą.
- Dodaje i odejmuje przedmioty ustalając ich liczbę.
- Liczy obiekty niewidoczne (dźwięki) i określa ich liczbę.
- Umiejętnie posługuje się liczebnikami głównymi i porządkowymi w zakresie mu dostępnym.
- Potrafi rozpoznać cyfry i litery i odczytywać je.
- Wykorzystuje swoją wiedzę w praktyce.
- Współdziała i wymienia informacje.
Obszary podstawy programowej:
Kształtowanie umiejętności społecznych dzieci:
- porozumiewanie się z dorosłymi i dziećmi, zgodne funkcjonowanie w zabawie i sytuacjach zadaniowych.
- Wspieranie dzieci w rozwijaniu czynności intelektualnych, które stosują w poznawaniu i rozumieniu siebie i swojego otoczenia.
- Wspomaganie rozwoju intelektualnego dzieci wraz z edukacją matematyczną.
- Kształtowanie gotowości do nauki czytania i pisania.
Treści programowe:
- Stwarzanie warunków do liczenia w różnych zabawach, ćwiczeniach, codziennych sytuacjach.
- Liczenie obiektów niewidocznych (np. dźwięków) i określanie ich liczby.
- Posługiwanie się liczbami w aspekcie kardynalnym i porządkowym.
- Dodawanie i odejmowanie liczb w zakresie 10.
- Poznanie cyfr: od 0 do 9 i liczby 10.
- Czytanie poznanych liter: małych i wielkich, drukowanych i pisanych.
- Uczestniczenie w zabawach i zajęciach integrujących grupę.
- Przekazywanie informacji za pomocą komunikatów werbalnego i niewerbalnego.
Formy aktywności:
językowa, ruchowa, matematyczna, plastyczna
Formy organizacyjne:
praca z całą grupą, praca indywidualna
Metody:
elementy metody E. Gruszczyk – Kolczyńskiej, ćwiczenia kinezjologii Dennisona, pedagogika zabawy, stawianie zadań do wykonania, działanie, pokaz, objaśnienia, instrukcja.
Środki dydaktyczne: chusta animacyjna, duża obręcz, kółka od sersa, groch, koperty z cyframi 1- 9 dla każdego dziecka, kubek, kolorowe guziki, klamerki do bielizny, trójkąt, magnetofon, płyta CD, sylwety motyla, treść zagadek, kostki do gry, karton ze słoneczkiem i chmurką, farba plakatowa
Przebieg zajęcia:
„Pozdrowienia” – zabawa z chustą animacyjną. Dzieci trzymają chustę, podnoszą ją i opuszczają witając się okrzykiem „Hej”.
„Witamy swoje palce” – N. mówi rymowankę, a dzieci realizują jej treść