Scenariusz zajęć- Segregujemy śmieci
Prezentowane poniżej materiały to Wasze scenariusze zajęć dla dzieci w przedszkolu!

Scenariusz zajęć- Segregujemy śmieci
Komentarze (0)
Scenariusz zajęć- Segregujemy śmieci
Scenariusz zajęć
Prowadząca: Weronika Bilińska
Data. 04.04.2022r.
Grupa: 6 latki
Temat: Segregujemy śmieci.
Rodzaj: zajęcia grupowe
Cele szczegółowe:
- kształtowanie proekologicznych nawyków w codziennym życiu,
- wyrabianie właściwego stosunku do ochrony środowiska,
- kształtowanie umiejętności podejmowania konkretnych działań: segregowanie odpadów (makulatury, opakowań szklanych i plastikowych).
Cele operacyjne:
Dziecko:
- właściwie zareaguje na niszczenie i zanieczyszczanie środowiska przez rówieśników i dorosłych,
- zna źródła i rodzaje odpadów,
- zna kolory pojemników na odpady,
- rozumie znaczenie pojęć: śmieci, odpady, segregacja, surowce wtórne,
- potrafi wykonać pracę plastyczną z wykorzystaniem materiałów wtórnych,
- segreguje odpady.
Metody: pogadanka, praktycznego działania, pokaz, obserwacja
Formy: praca z grupą
Środki dydaktyczne: odpady szklane, papierowe i plastikowe, gazety, ręczniki jednorazowe, pisaki, spryskiwacze, napisy globalne: PAPIER, PLASTIK, SZKŁO, RECYKLING, ilustracja przedstawiająca proces recyklingu, ilustracja koszy na śmieci, kosze w różnych kolorach, nożyczki, klej, sznurki kolorowe.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie - piosenką powitalną na melodię „Wlazł kotek na płotek…”
„Dzień dobry, dzień dobry! Jak się masz? Dziś nowa zabawa czeka nas. W gromadce wesoło płynie czas, zapraszam do koła także was”.
2. „Ziemia” - nauczyciel opowiada dzieciom o naszej planecie.
„Ziemia była zawsze naszym domem, kiedyś ludzie bardzo ją kochali, troszczyli się o nią i opiekowali. Nazywali ją Matką i nadali jej piękne imię Gaja. Później ludzie zapomnieli o tym, zaczęli ją niszczyć, siłą wydzierać jej bogactwa i tajemnice. Dlatego Ziemia dziś bardzo choruje i potrzebuje naszej pomocy”.
Następnie nauczycielka prosi dzieci, aby przez chwilę w ciszy i skupieniu zastanowiły się nad tym, czego życzyłyby Ziemi.
3. Inscenizacja (na dywanie rozłożony jest szary arkusz papieru - boisko).
Dzieci siedzą w kręgu, a nauczycielka inscenizuje wiersz „Sznurek Jurka” L. Szołdry, rzucając na papier poszczególne rzeczy, o których jest mowa w wierszu. Tworzy się wielkie wysypisko.