Scenariusz zajęć- Tajemnice sadu i ogrodu
Prezentowane poniżej materiały to Wasze scenariusze zajęć dla dzieci w przedszkolu!

Scenariusz zajęć- Tajemnice sadu i ogrodu
Komentarze (0)
Scenariusz zajęć- Tajemnice sadu i ogrodu
Scenariusz zajęć
Data: 29.09.2021r.
Grupa: VIII - „Misie”
Prowadzący: Izabela Pracz
Temat dnia: „ Tajemnice sadu i ogrodu”.
Czas trwania: 2x25 min.
Cele ogólne:
Poznawczy: Poznanie zasad zdrowego odżywiania.
Kształcący: Kształcenie umiejętności kolejnego wypowiadania podczas rozmów z całą grupą, uczenie się słuchania swoich kolegów.
Wychowawczy: Wdrażanie nawyków zdrowego odżywiania.
Cele szczegółowe:
KAT. A ( dziecko zna, wie )
- zna nazwy warzyw i owoców,
- wie, jakie produkty spożywcze są zdrowe, a jakie niezdrowe,
- zna pojęcie „zdrowie”.
KAT. B ( dziecko rozumie )
- rozumie polecenia nauczyciela,
- rozumie potrzebę zdrowego odżywiania.
KAT. C ( dziecko potrafi )
- potrafi wypowiadać się na dany temat,
- dokonuje analizy i syntezy wyrazów,
- rozwiązuje zagadki słowne,
- potrafi twórczo myśleć i tworzyć,
- potrafi przygotować sok warzywno – owocowy.
Metody:
- działań praktycznych,
- aktywizujące,
- pogadanka,
- metoda stymulacji polisensorycznej,
- pedagogika zabawy
Formy pracy:
- indywidualna,
- grupowa,
- zespołowa.
Środki dydaktyczne: Piosenka „Hej, witam was”, kukiełka Pani Jesieni, kosz z owocami
i warzywami, ilustracje przedstawiające zdrowe i niezdrowe produkty, produkty spożywcze, emblematy z owocami, sokowirówka, marchewki, jabłka, szklanki.
Przebieg zajęć
Przywitanie piosenką „Hej, witam was”.
„Odwiedziny niezwykłego gościa” – zapoznanie z kukiełką Pani Jesieni. Rozwiązanie zagadki o jesieni.
„Owocowo – warzywna zgaduj – zgadula” – zabawa dydaktyczna.
Dzieci rozwiązują zagadki. Wyciągają z kosza przyniesionego przez Panią Jesień owoc bądź warzywo będące rozwiązaniem zagadki. Głośno wypowiadają jego nazwę, dzielą na sylaby.
„Gdy mówię zdrowie, to myślę o …” – tworzenie mapy myśli.
Dzieci dokańczają wypowiedź nauczyciela. W zespołach tworzą mapę myśli na temat zdrowia - od wyrazu zdrowie rysują strzałki do dowolnych skojarzeń ( dzieci mogą uzupełniać mapę myśli ilustracjami bądź samodzielnie rysować). Po opracowaniu mapy myśli, po kolei każdy zespół prezentuje swoje skojarzenia.
Rozmowa na temat zasad zdrowego odżywiania się.
„Zdrowe – niezdrowe” – klasyfikowanie produktów.
Dzieci za pomocą różnych zmysłów rozpoznają produkty znajdujące się w worku. Następnie przyporządkowują je do odpowiedniego zbioru.
„Sałatka owocowa” – zabawa ruchowa.