Scenariusz zajęć- Wiosenne porządki

Scenariusz zajęć- Wiosenne porządki
5.0
1 ocena
Oceń

Scenariusz zajęć- Wiosenne porządki

SCENARIUSZ ZAJĘĆ

 

I Grupa wiekowa: 3 – latki

 

II Tygodniowy temat kompleksowy:

 Wiosenne porządki

 

III Temat dzienny:

 Narzędzia ogrodnika

 

IV Cel ogólny:

- poznanie pracy ogrodnika, czynności jakie wykonuje i narzędzi pracy

 

V Cele operacyjne:

 Dziecko:

- posługuje się określeniami dotyczącymi prac wykonywanych w ogrodzie i nazwami

narzędzi ogrodniczych,

- stosuje się do poleceń nauczyciela,

- słucha wiersza i odpowiada na pytania dotyczące jego treści,

- próbuje śpiewać piosenkę,

- właściwie reaguje na umówione wcześniej sygnały słowne i słuchowe,

- uczy się dokładnego wykonywania zadań ruchowych,

- próbuje odgadnąć, jaki obrazek został schowany (spośród czterech),

- wsypuje ziemię do doniczki,

- sieje nasiona.

 

VI Formy pracy:

- zbiorowa

- indywidualna

 

VII Metody:

- słowne,

- oglądowe,

- praktyczne,

- Metoda Paula Dennisona

 

VIII Środki dydaktyczne:

magnetofon, płyta CD z nagraniem „Wszyscy są”, „Magiczne pudełko”, łopata, motyka,

grabie, konewka, wiersz I. Salach „Ogrodnicy”, tamburyno, krzesełka, płyta CD z nagraniem

„Wiosna w ogródku”, obrazki przedstawiające łopatę, grabie, motykę, konewkę; doniczki,

ziemia, nasiona kopru, pietruszki i kwiatów

 

IX Przebieg zajęć:

 

1) Powitanie. Dzieci stoją w kręgu i śpiewają piosenkę.

 Wszyscy są, witam was,

 zaczynamy już czas.

 Jestem ja, jesteś ty

 raz, dwa, trzy!

 

2) „Magiczne pudełko” – wyjmowanie narzędzi z pudełka i nazywanie ich (łopata, grabie,

motyka, konewka).

• Kto potrzebuje takich narzędzi do pracy?

 

3) Gimnastyka mózgu P. Dennisona.

➢ „Sowa” – Jedną ręką dziecko mocno chwyta mięśnie barku, głowę powoli

odwraca w lewo, a potem w prawo, podbródek trzyma prosto. Robi wdech, gdy

głowa jest w skrajnym położeniu tu gdzie ręka trzyma ramię, wydech w czasie

obrotu głowy. Powtórzenie ćwiczenia trzymając drugą ręką drugie ramię

(ćwiczenie poprawia uwagę słuchową, percepcję i pamięć).

➢ „Ruchy naprzemienne” – Naprzemienne chodzenie w miejscu polegające na

dotyku prawym kolanem do lewego łokcia i prawym łokciem do lewego kolana

(ćwiczenie poprawia słuchanie, pamięć).

➢ „Kapturek myśliciela” – Dzieci chwytają małżowinę uszną palcem wskazującym

i kciukiem i masują (odciągając do tyłu i ściskając). Masaż zaczynają od góry

i przesuwają się w dół do płatka ucha (ćwiczenie poprawia słuchanie ze

zrozumieniem).

 

Twoje uwagi i pomysły

Tagi