Scenariusz zajęć- Witamy Nowy Rok
Prezentowane poniżej materiały to Wasze scenariusze zajęć dla dzieci w przedszkolu!

Scenariusz zajęć- Witamy Nowy Rok
Komentarze (0)
Scenariusz zajęć- Witamy Nowy Rok
SCENARIUSZ ZAJĘC PRZEPROWADZONYCH Z DZIEĆMI 4 – LETNIMI
PROWADZĄCY: mgr Ewa Faryj
DATA: 04.01.2019
TEMAT KOMPLEKSOWY: Witamy Nowy Rok.
TEMAT ZAJĘĆ: Ile dni ma tydzień?
CELE OGÓLNE:
- zapoznanie z dniami tygodnia i próby zapamiętania ich kolejności w czasie aktywnej działalności dzieci.
CELE OPERACYJNE:
- Bierze udział w zabawach ruchowych i ćwiczeniach gimnastycznych.
- Przelicza w zakresie 7.
- Wymienia nazwy dni tygodnia w odpowiedniej kolejności.
- Uważnie słucha wiersza, odpowiada na pytania dotyczące treści.
- Inscenizuje ruchem treść piosenki.
- Wykonuje ćwiczenia w karcie pracy.
- Wykonuje ćwiczenia ruchowe, kształtuje postawę zdrowej rywalizacji.
METODY NAUCZANIA:
- metody oparte na słowie: recytacja wiersza przez nauczyciela, rozmowa,
- metody oparte na obserwacji: pokaz,
- metody oparte na praktycznej działalności dzieci: zajęć praktycznych.
FORMY NAUCZANIA:
- zbiorowa,
- indywidualna.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Płyta CD, odtwarzacz, ilustracje dni tygodnia z podpisami, tekst wiersza, karty pracy, ołówki, gazety, lina.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1.Zabawa powitalna:
Wszyscy są witam Was
zaczynamy już czas
jestem ja, jesteś Ty, raz dwa trzy.
2. Wprowadzenie do tematu zajęć przedstawienie ilustracji z dniami tygodnia, wspólne odczytanie i przeliczenie ile dni ma tydzień. Zawieszenie ich w odpowiedniej kolejności w sali.
3. Wysłuchanie wiersza Jana Brzechwy pt. „Tydzień”.
Tydzień dzieci miał siedmioro:
„Niech się tutaj wszystkie zbiorą!”
Ale przecież nie tak łatwo
Radzić sobie z liczną dziatwą:
Poniedziałek już od wtorku
Poszukuje kota w worku,
Wtorek środę wziął pod brodę:
„Chodźmy sitkiem czerpać wodę”.
Czwartek w górze igłą grzebie
I zaszywa dziury w niebie.
Chcieli pracę skończyć w piątek,
A to ledwie był początek.
Zamyśliła się sobota:
„Toż dopiero jest robota!”
Poszli razem do niedzieli,
Tam porządnie odpoczęli.
Tydzień drapie się w przedziałek:
„No, a gdzie jest poniedziałek?”
Poniedziałek już od wtorku
Poszukuje kota w worku –
I tak dalej…
4. Rozmowa z dziećmi na temat wiersza. Nauczyciel zadaje dzieciom pytania:
- Ile dzieci miał tydzień?
- Jakie miały imiona?
- Co robił poniedziałek?
- Co zaproponował wtorek środzie?
- Co robił czwartek?
- Kiedy chcieli zakończyć pracę?
- Co powiedziała sobota?
- Co robiło rodzeństwo u niedzieli?
- Jaki jest dzisiaj dzień tygodnia?
- Jaki był wczoraj?
- Jaki będzie jutro? Dzieci wymieniają głoskę w nagłosie w nazwach kolejnych dni tygodnia i podają inne