Scenariusz zajęć- Wprowadzenie litery l - na podstawie piosenki Lody
Prezentowane poniżej materiały to Wasze scenariusze zajęć dla dzieci w przedszkolu!

Scenariusz zajęć- Wprowadzenie litery l - na podstawie piosenki Lody
( „Od piosenki do literki” cz. 1)
Komentarze (0)
Scenariusz zajęć- Wprowadzenie litery l - na podstawie piosenki Lody
( „Od piosenki do literki” cz. 1)
PRZYKŁADOWY SCENARIUSZ PROWADZONY METODĄ DOBREGO STARTU
Osoba prowadząca: Beata Legun
Temat zajęć: Wprowadzenie litery „l” na podstawie piosenki „Lody”
( „Od piosenki do literki” cz. 1)
Cele:
- zapoznanie ze znakiem graficznym głoski „l” (małą pisaną literą „l”);
- doskonalenie analizy i syntezy słuchowej sylabowej i głoskowej;
- kształtowanie umiejętności orientacji w schemacie ciała i przestrzeni;
- rozwijanie funkcji percepcyjno-motorycznych oraz funkcji językowych;
- wdrażanie do samokontroli i samooceny;
Metoda pracy: Metoda Dobrego Startu (MDS) prof. M. Bogdanowicz,
Formy ćwiczeń:
- ruchowe,
- ruchowo-słuchowe,
- ruchowo- słuchowo-wzrokowe.
Pomoce dydaktyczne:
Przebieg zajęć:
ZAJĘCIA WPROWADZAJĄCE
1.Powitanie piosenką: „Jesteśmy już w przedszkolu, więc przywitamy się. Podamy sobie ręce i uśmiechniemy się.”
2.Ćwiczenia orientacji w schemacie ciała i przestrzeni:
Przywitanie części ciała:
- Dotknijcie po kolei palcami jednej dłoni do palców drugiej dłoni: kciuki, wskazujące, środkowe, serdeczne, małe;
− Złączcie ze sobą łokcie,
− Dotknijcie łokciami do kolan,
− Lewą ręką dotknijcie prawego kolana, pomasujcie prawe udo,
− Postukajcie o podłogę czubkami lewej nogi, a teraz lewą piętą.
3.Rozwiązanie zagadki: „Śmietankowe, owocowe, zimne, słodkie, kolorowe. Jadamy je w lecie. Co to? Pewnie wiecie?” (lody).
4.Wysłuchanie piosenki pt: „Lody” i udzielanie odpowiedzi na zadawane pytania:
− O jakich lodach jest mowa w piosence?
− Z czego wyrabia się lody?
− Kto to jest lodziarz, czy chciałbyś być lodziarzem?
− Co to znaczy, że lody są lodowate? (zimne jak lód)
5.Ćwiczenia językowe:
Dokańczanie rymów w zwrotkach piosenek, czytanych przez nauczyciela:
„ Lody, lody lodowate,
wielkie jak lodowa góra,
Lody jem, gdy słońce świeci
I gdy niebo tonie w ............. (chmurach)
Jedni lubią czekoladę,
Inni chrupki, albo colę,
Ale lody są najlepsze
I dlatego lody ..... (wolę) „
- Co nie pasuje do rodziny wyrazów: lody, lodówka, lornetka, lodziarz?
- klaszcząc, podziel na sylaby słowa i wyrażenia: lody, lodowate, lodowa góra, lody owocowe,
- podziel na głoski słowa : lody, lato, leżak, - jaką głoskę maja one na początku?
- powiedz kilka innych słów, które zaczynają się głoską „l”,
ZAJĘCIA WŁAŚCIWE
6.Ćwiczenia ruchowe:
- Nauczyciel prosi dzieci, by okazały radość pójścia na lody – przeskakując z nogi na nogę oraz w górę.
- Dzieci wcielają się w postać kelnera, który roznosi lody. Ustawiają się w dwóch rzędach. Na sygnał nauczyciela dzieci po kolei pokonują wyznaczona przez nauczyciela trasę z tacą (krążkiem) na której znajdują się plastikowe kubki. Niosą ją na lewej ręce, uważając, aby nie powywracać kubeczków. Wygrywa ta drużyna która jako pierwsza pokona trasę i doniesie wszystkie kubeczki.
7.Ćwiczenia ruchowo-słuchowe:
- Próby śpiewania piosenki i wystukiwania jej rytmu brzegiem lewej dłoni od lewej do prawej strony. (cztery woreczki)