Scenariusz zajęć Baśniowe spotkanie ze strachem, czyli Jaś i Małgosia

Scenariusz zajęć Baśniowe spotkanie ze strachem, czyli Jaś i Małgosia
5.0
1 ocena
Oceń

W zaczarowanym lesie Jaś i Małgosia wyruszają na niezwykłą przygodę.

Znana bajka o przygodzie Jasia i Małgosi może okazać się świetnym medium do porozmawiania z przedszkolakami na temat naszych emocji

Cele ogólne:

 

  • rozpoznanie i nazwanie uczucia strachu,
  • wzmacnianie poczucia bezpieczeństwa.

 

Cele szczegółowe:

Dziecko:

 

  • rozmawia na temat poznanej baśni,
  • bierze udział w wywiadzie,
  • dzieli się sytuacjami lekowymi i uczy się je przezwyciężać,
  • wykonuje kukiełkę,
  • uczestniczy w przedstawieniu kukiełkowym (jako odtwórca lub widz).

 

Formy pracy:

 

  • indywidualna,
  • grupowa,
  • zbiorowa.

 

Metody pracy:

 

  • słowne: rozmowy, odpowiadanie na pytania, swobodne wypowiedzi, wywiad
  • techniki dramowe,
  • twórczość artystyczna,
  • aktywność ruchowa. 

 

Środki dydaktyczne:

 

  • Obrazki przedstawiające emocje, tekst baśni Braci Grimm pt. „Jaś i Małgosia”, papier kolorowy, blok rysunkowy, kredki, plastelina, nici, włóczki, tkanina, klej, nożyczki, elementy choreografii (drzewa, piernikowy domek, stół, krzesło, piec), kontury Jasia, Małgosi i Baby Jagi, kart pracy.

 

Przebieg zajęć:

 

 

Czytanie baśni braci Grimm pt. „Jaś i Małgosia”

 

  • N. czyta dzieciom baśń Braci Grimm pt. „Jaś i Małgosia”.

 

Rozmowa na temat baśni- wywiad z Jasiem i Małgosią? 

 

  • N. zostaje dziennikarzem a chętna para dzieci będzie Jasiem i Małgosią. N. zadaje pytania odnoszące się do baśniowej sytuacji. Dzieci odpowiadają na zadawane pytania, np.:

 

Jak się nazywacie?

Co robiliście sami w lesie?

Co czuliście, gdy błądziliście sami w lesie?

Co tam zobaczyliście?

Kto wyszedł z piernikowego domku?

Jak było w domku Baby Jagi?

Jaka była czarownica?

Jak się wydostaliście z chatki?

 

  • N. i wybrane dzieci zamieniają się później rolami dziennikarza oraz Jasia i Małgosi. Po zakończeniu zabawy dzieci spośród obrazków przedstawiających emocje wybierają ten, który najbardziej pasuje do uczuć Jasia i Małgosi podczas błąkania się po lesie i uwięzieniu przez czarownicę. Wyodrębniają uczucie strachu, nazywaj je i przyczepiają obrazek na tablicy. 

 

Zabawa ruchowa- „Baba Jaga patrzy”.

 

  • Jedno dziecko zostaje Baba Jagą i staje pod ścianą, obrócone plecami do dzieci. Pozostałe osoby stają po drugiej stronie sali i próbują podejść do Baba Jagi, by ja złapać. Na słowa wypowiedziane przez Baba Jagę: „Baba Jaga patrzy!” Baba Jaga odwraca się w stronę dzieci. Wtedy pozostali stają w bezruchu. To dziecko, które się poruszy odpada. Baba Jaga znów się obraca do ściany, a pozostałe dzieci podbiegają bliżej niej, aż ona nie wypowie ponownie hasła. Osoba, która dotrze do Baba Jagi zamienia się z nią rolami.

 

Kiedy ja się strasznie bałam- dzielenie się doświadczeniami

 

  • N. rozmawia z dziećmi na temat: Co to jest strach? Dzieci dzielą się swoimi doświadczeniami, kiedy to one bardzo się bały. Oceniają, czy jest to uczucie pozytywne czy negatywne. Dzieci rozmawiają z N. na temat jak radzić sobie ze strachem, nie lekceważy przytoczonych przykładów- w zależności od lęków uspokaja i dodaje poczucia bezpieczeństwa, dostarcza rad jak radzić sobie ze strachem (np. w przypadku strachu przed stworami z szafy, spod łóżka zachęcenia do sprawdzenia z rodzicem co w jest w szafie, pod łóżkiem; wyobrażanie sobie przyjaznych stworków itp.) 

 

Wykonywanie kukiełek

 

  • Dzieci wykonują pracę plastyczno- techniczną tworząc swoje kukiełki bohaterów baśni. Dobierają się w grupy- każda osoba z grupy wykonuje jedną z postaci, doczepiając ja do długiego patyczka.

 

 

Teatrzyk- Odgrywanie scenek z bajki.

Twoje uwagi i pomysły

Tagi