Scenariusz zajęć Choineczka zielona

Scenariusz zajęć Choineczka zielona
5.0
2 oceny
Oceń

„Choineczka zielona”– zabawy graficzno - rytmiczne z wykorzystaniem Edukacji przez ruch wg Dziamskiej

 

Cele:

 

  • zapoznanie z tradycjami świąt Bożego Narodzenia,
  • synchronizacja pracy obu półkul mózgu,
  • usprawnianie małej motoryki i zintegrowanego ruchu ciała,
  • ćwiczenie swobodnej komunikacji,
  • doskonalenie umiejętności współpracy w grupie,
  • doskonalenie percepcji słuchowej,
  • doświadczenie radości z zabawy.

 

Formy pracy:

 

  • grupowa,
  • indywidualna,
  • zespołowa.

 

Metody:

 

  • zabawy integrujące, rytmiczne, graficzna, ruchowa, plastyczna,
  • zadań zamkniętych,
  • rozmowa,
  • Edukacja przez ruch D. Dziamska, Odimienna Metoda Nauki Czytania.

 

 

Środki dydaktyczne:

 

  • Ilustracje, nagrania muzyczne, puzzle, kredki woskowe lub pastele, papier, nożyczki, klej, papierowe bombki, papier szary, gałązka drzewa iglastego.

 

 

PRZEBIEG:

1. Zabawa powitalna ze śpiewem "Witam Cię".

 

  • Dzieci stoją w parach po obwodzie koła, śpiewają piosenkę i wykonują odpowiednie ruchy.

 

 

2. „Choinka” – ułożenie puzzli

 

  • wyjaśnienie tematu zajęć.
  • Nauczycielka zaprasza dzieci do zajęć, aby dowiedzieć się, jaki będzie temat zajęć, nauczycielka zaprasza do ułożenia puzzli. Dzieci siadają na dywanie, wyjmują puzzle z koperty i układają. Dla ułatwienia nauczycielka podaje zagadkę:

 

Zielone drzewko pięknie przystrojone

w kolorowe bombki, kokardki czerwone.

Złote światła błyszczą i dają otuchę,

Opasana wkoło przepięknym łańcuchem.

 

  • Nauczycielka mówi dzieciom że dziś opowiemy sobie o zwyczajach związanych z Bożym Narodzeniem.

 

 

3. Wypowiedzi na temat ilustracji związanymi ze świętami Bożego Narodzenia.

 

  • Nauczycielka zaprasza dzieci do rozmowy na temat zbliżających się świąt.

 

 

4. Opowieść ruchowa "Wyprawa po choinkę”

 

  • Wybieramy się do lasu po choinkę. Jesteśmy w lesie musimy być bardzo cicho. Rozglądamy się za choinką. Ścinamy choinkę. Wracamy do domu.

 

 

5. Oglądanie gałązki choinki.

 

 

6. „Choineczka”

 

  • rytmiczne ćwiczenia graficzne (Edukacja przez ruch wg Dziamskiej).
  • Nauczycielka zaprasza dzieci do zabawy. Każde dziecko stoi przed stołem, na którym przylepiona jest kartka papieru z zaznaczoną kropką na środku kartki. Nauczycielka demonstruje sposób kreślenia linii. Każde dziecko otrzymuje dwie zielone kredki (woskowe, pastele). Dzieci stojąc, kreślą wiązkę z punktu najpierw w powietrzu, później na kartce podczas słuchania melodii. Gdy muzyka milknie, dzieci przesuwają się o jedno miejsce w prawą stronę, kreśląc linie na następnej kartce. Dzieci wycinają narysowaną wiązkę i przy pomocy nauczyciela układają, powstałe elementy tworząc choinkę.

 

 

7. "Choinkowe ozdoby”

 

  • zabawa z elementami Odimiennej Metody Nauki Czytania I. Majchrzak.
  • Wyszukiwanie ozdób choinkowych ze swoim imieniem. Dekorowanie ozdobami z imionami wykonanej choinki.

 

 

8. Ewaluacja.

 

  • Rozmowa na temat zajęć.

 

 

9. Piosenka na zakończenie „Choineczka”.

 

 

Opracowała:

Dorota Zug

Twoje uwagi i pomysły

Tagi