Scenariusz zajęć Co nam daje jesień
Scenariusz idealny na jesienne dni
sprawdzi się świetnie w grupie 4 i 5 latków
Czas trwania zajęć to około 45 minut
Cele ogólne:
- Doskonalenie wiadomości o warzywach
- Doskonalenie umiejętności porównywania liczebności zbiorów
- Integracja rodziców i dzieci
- Zachęcanie do współdziałania w zabawie
Cele szczegółowe:
dziecko:
- Rozpoznaje i nazywa wybrane warzywa
- Wypowiada się pełnymi zdaniami
- Zna smak, kształt, kolor, wielkość warzyw
- Segreguje zbiory według wybranego kryterium
- Ilustruje ruchem opowiadanie N.
- Dzieli wyrazy na sylaby, określa ich liczbę w wyrazie
- Rozpoznaje warzywa po dotyku i węchu.
- Rozwija logiczne myślenie podczas rozwiązywania zagadek słownych
- Aktywnie uczestniczy w zajęciach
- Przestrzega reguł zabawy
Metoda:
- Słowna, opowieści ruchowej, praktycznego działania.
- Forma: zbiorowa, indywidualna, grupowa.
Środki dydaktyczne:
- warzywa, obręcze, odtwarzacz CD, nieprzeźroczysty worek, zagadki o warzywach, chustka do przewiązania oczu.
Tok zajęć:
1. Segregowanie do poszczególnych obręczy warzyw w zależności od koloru, kształtu i wielkości.
2. Przeliczenie warzyw i określanie, w której obręczy jest więcej elementów, a w którym mniej.
3. Nauka piosenki ,, Na straganie,,
4. Rozwiązywanie zagadek o owocach i warzywach – czytanych przez nauczyciela.
Ma gruby brzuszek i ogonek mały
Będzie z niego pewnie barszczyk doskonały.
(burak)
Jakie warzywo, nawet niewielkie,
wyciśnie z oczu słoną kropelkę?
( cebula)
Okrągła głowa zielona
z soczystych liści złożona.
(kapusta)
Rośnie na polu, żółte kolby ma.
(kukurydza)
Dobra gotowana i dobra surowa,
choć nie pomarańcza,
jest pomarańczowa.
Kiedy za zielony
pochwycisz warkoczyk
i pociągniesz mocno,
wnet z ziemi wyskoczy.
(marchewka)
Każdy odgadnie tę zagadkę,
ma biały korzeń i zieloną natkę.
(pietruszka)
Pod krzakiem w polu
rośnie ich wiele.
Najsmaczniejsze są jesienią
pieczone w popiele.
( ziemniaki)
Na zagonie złota głowa
smaczne pestki w sobie chowa
(dynia)
Latem w ogrodzie wyrósł zielony
zimą w beczce leży kiszony
(ogórek)
5. „Czarodziejski worek”
- zabawa dydaktyczna. Dzieci rozpoznają warzywa po dotyku i węchu.
- Następnie nazwę dzielą na sylaby i określają liczbę sylab w wyrazie.