Scenariusz zajęć Czarny jak węgiel, biały jak sól.

Scenariusz zajęć Czarny jak węgiel, biały jak sól.
5.0
3 oceny
Oceń

Polska posiada bogate zasoby naturalne, o czym warto nauczyć naszych najmłodszych.

 

Węgiel, Sól, Miedź, Srebro, Cynk, Gaz ziemny

 

Ten scenariusz na pewno nam w tym pomoże 

Grupa:

6-latki

Czas trwania:

40-50 minut

 

Cele ogólne: 

  • Wzbudzenie ciekawości świata.
  • Wzbogacanie wiadomości na temat bogactw naturalnych.

 

Cele szczegółowe:

dziecko:

  • Poznaje właściwości fizyczne minerałów: soli i węgla kamiennego (stan skupienia, fakturę, kolor, twardość).
  • Określa odczucia po zbadaniu baryłek wzrokiem i dotykiem, dzieli się spostrzeżeniami. 
  • Bada rozpuszczalność soli i węgla w wodzie, stawia hipotezy, wyciąga wnioski.
  • Rozwija umiejętność współpracy podczas eksperymentowania.
  • Usprawnia koncentrację uwagi.
  • Kształtowanie umiejętności wykonywania pracy do końca.
  • Kształtowanie zmysłów (dotyku i wzroku).

 

 

Podstawa programowa wychowania przedszkolnego:

  • I.5, 8, III.5, 8,  IV.1, 2, 8, 13, 14, 15, 18,

 

Kompetencje kluczowe:

  • rozumienie i tworzenie informacji,
  • kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych technologii i inżynierii,
  • kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie uczenia się.

 

Forma zajęć:

  • indywidualna
  • zbiorowa

 

Metody:

  • Pogadanka, bezpośrednie spostrzeganie i przeżywanie, praktycznego działania

 

Pomoce dydaktyczne:

  • 2 słoiki, letnia woda, sól, węgiel, wełna, ilustracje przedstawiające kopalnię węgla i kopalnię soli, plansza do kodowania, kartoniki przedstawiające bryłki węgla oraz wagoniki,

 

 

Przebieg zajęć:

 

 

  • „Kopalnie soli i węgla”- zabawa tematyczna. 

 

Nauczyciel przygotowuje 2 duże podpisane ilustracje przedstawiające wnętrze kopalni węgla i kopalni soli, które zakrywa 6 kawałkami ponumerowanego (od 1 do 6) papieru. Nauczyciel wymienia pojedynczo słowa związane z kopalnią dzieląc je na sylaby. Zadaniem dzieci jest odgadnięcie jakie słowo zostało powiedziane, oraz wspólne wyjaśnienie jego znaczenia (kilof, szyb, górnik, latarka, węgiel, winda, sól, młynek, solniczka, wagon, bryła, . Jeśli im się to uda- jedno z dzieci rzuca kostką i odkrywa pole z tą cyfrą. Zabawa trwa dopóty, dopóki całe ilustracje nie zostaną odsłonięte. Nauczyciel chwile rozmawia z dziećmi na temat podobieństw i różnic widocznych na ilustracjach. 

 

  • „Węgiel i sól” - zabawy badawcze. 

 

a),,Czarny węgiel, biła sól”

- zabawa badawcza (omówienie właściwości fizycznych węgla oraz soli). Dzieci oglądają grudki węgla kamiennego oraz soli, dotykają je, wrzucają do naczynia z wodą, określają właściwości  (określają kolor,  twardość, fakturę, rozpuszczalność w wodzie). 

 

b) Otrzymywanie soli ze słonej wody- doświadczenie krystalizacji soli. 

Po przygotowaniu roztworu nauczyciel umieszcza w roztworze soli z wodą szpatułkę z wełną. Dzieci codziennie będą obserwować tworzenie się kryształków soli powstałych pod wpływem  odparowania wody. 

 

  • Zabawa z elementem dramy „Solne rzeźby”.

Dzieci dobierają się parami (rzeźbiarz- rzeźba). Rzeźbiarz w dowolny sposób modeluje rzeźbę- zmienia układ rąk, nóg. Następnie rzeźbiarze oglądają wszystkie rzeźby i następuje zmiana ról. 

 

  • „W kopalni” - zabawa z kodowaniem. 

Nauczyciel na macie do kodowania  umieszcza pusty wagonik, który jest początkiem drogi. Dzieci według podanego kodu umieszczają na macie  kartoniki z bryłkami węgla. Koniec drogi zaznaczony jest pełnym wagonikiem. 

(Zadanie można wykonać grupowo- na dużej macie do kodowania lub indywidualnie- mata w załączniku)

 

Ocena aktywności dzieci oraz poprawności wykonanego zadania, pochwała nauczycielki i rozdanie nagród ( naklejka/ pieczątka).

 

Opracowała:

Wolska Daria

Pliki do pobrania

Twoje uwagi i pomysły

Tagi