Scenariusz zajęć diagnozujących dla 6-latków „Mieszkańcy łąki”
Scenariusz zajęć diagnozujących dla 6-latków „Mieszkańcy łąki” w obszarze orientacji w schemacie własnego ciała oraz w kierunkach przestrzennych
Cel główny:
- orientowanie się w schemacie własnego ciała i w kierunkach przestrzennych.
Cele szczegółowe:
Dziecko:
- rozróżnia części swojego ciała, wskazując jego lewą i prawą stronę,
- rozróżnia i prawidłowo wskazuje kierunki w przestrzeni od własnego ciała(w prawo, w lewo, góra, dół, z tyłu, za siebie, przed siebie, z przodu),
- wskazuje kierunki w schemacie ciała kolegi z rozróżnieniem lewej i prawej strony ciała,
- orientuje się na kartce papieru - układa przedmioty zgodnie z poleceniem (połóż przed sobą, połóż za sobą, połóż z lewej strony, połóż z prawej strony),
- porusza się w przestrzeni zgodnie z instrukcją (do przodu, do tyłu, w lewo, w prawo),
- stosuje się do poleceń,
- zaznacza na kartce drogę zgodnie z instrukcją (do przodu, do tyłu, w lewo, w prawo),
- rozwija koordynację wzrokowo-ruchową,
- ćwiczy koncentrację uwagi.
Pomoce dydaktyczne: wiersz I. Salach „Łąka”, sylwety owadów, kwiatów, zwierząt zamieszkujących łąkę , nagrania muzyki, karty pracy.
Metody:
- czynne: zadań stawianych dziecku, kierowania własną działalnością dziecka,
- słowne: rozmowa, instrukcje.
Formy:
- indywidualna,
- zbiorowa.
Przebieg zajęć:
1. Nawiązanie:
O czym dziś będziemy rozmawiać?
Zielony dywan, a na nim kwiatów tyle
Piją z nich nektar pszczoły, osy i motyle. (łąka)
2. Słuchanie wiersza I. Salach „Łąka”:
Łąka tylu ma mieszkańców,
zwierząt, roślin kolorowych.
Tu motylek a tam pszczółka
tutaj kwiatek - O! Różowy!
Z kopca wyszedł mały krecik,
Obok niego idzie mrówka.
Na rumianku w krasnej sukni
przycupnęła boża krówka.
Nad tą łąką kolorową
bal wydały dziś motyle.
Zapraszają wszystkie dzieci
więc zatańczmy z nimi chwilę.
3. Rozmowa na temat wiersza; nazywanie zwierząt występujących w utworze: motyl, pszczoła, kret, mrówka, biedronka. Rozmowa na temat wiersza:
- O czym był wiersz?
- Jakiego koloru była łąka?
- Jakie zwierzęta wystąpiły w wierszu?
- O jakich roślinach jest mowa w wierszu?
- Co wydały motyle nad łąką?
- Kogo zaprosiły motyle na bal?
4. Układanie na dywaniku kolejnych owadów, gdy usłyszą ich nazwę - od lewej strony do prawej (orientacja na kartce papieru - „dywaniku”). Umieszczanie ich ilustracji w odpowiednich miejscach na dywaniku wg instrukcji:
Motyl siedzi pod kwiatkiem.
Pszczoła siedzi na kwiatku.
Kret jest z lewej strony kwiatka .
Mrówka jest z prawej strony .
Biedronka lata obok słońca .
5. Zabawa „Powitanie na łące”: części ciała - dzieci poruszają się po sali w rytm muzyki, na przerwę w muzyce witają się wskazanymi przez nauczycielkę częściami ciała.
6. „Moje – Twoje”: ćwiczenie w parach (przyjmowanie punktu widzenia drugiej osoby, orientacja w schemacie jego ciała).
Dzieci stoją parami w 2 rzędach, naprzeciwko siebie. Podnoszą razem ręce, spoglądają w górę i stwierdzają, że widzą to samo (sufit, lampy). Opuszczają ręce, spoglądają w dół i stwierdzają, że i tym razem widzą to samo (podłogę). Próbują wyczuć bijące serce, ustalają, że mają serce po lewej stronie. Następnie wyciągają ręce w lewą, potem w prawą stronę, patrzą kolejno w te strony. Ustalają, że w takich sytuacjach – stojąc naprzeciwko siebie, widzą co innego. Następnie, rzędy na zmianę pokazują u kolegi z naprzeciwka wymienione przez prowadzącą części jego ciała, np. prawe ucho, lewo kolano itp.
7. „Zagubione motyle”: zabawa dydaktyczna w parach