Scenariusz zajęć dla 3-4-5-latków - Baśnie, bajki i bajeczki
5.0
Temat zajęć: Baśnie, bajki i bajeczki
Cel główny: Budzenie zainteresowania książką i czytaniem. Rozwijanie umiejętności uważnego słuchania tekstu.
Cele operacyjne:
Dziecko:
- dzieli wyrazy na sylaby,
- wypowiada się na temat ulubionej książki,
- buduje poprawnie proste zdania,
- właściwie obchodzi się z książkami
( delikatnie obraca kartki, odkłada na miejsce książkę po jej obejrzeniu),
- prawidłowo wykonuje ćwiczenia artykulacyjne,
- z uwagą słucha wiersza,
- odpowiada na pytania,
- liczy w zakresie 6, podaje końcowy wynik liczenia,
- tworzy zbiory 6-cioelementowe
- klasyfikuje przedmioty na podstawie cech,
- stosuje określenia dotyczące położenia przedmiotów w przestrzeni : przed, na, nad,
- aktywnie uczestniczy w zabawach,
- rozwiązuje zagadki (podaje prawidłowe tytuły baśni)
- rysuje kredkami.
Metody pracy: czynne, słowne.
Formy pracy:
- słuchanie utworu literackiego,
- zabawy dydaktyczne,
- samodzielna działalność dziecka.
Środki dydaktyczne: bębenek, szarfy, książki, worek, gazety, kwadraty, prostokąty, klocki, kartki, kredki.
Przebieg zajęć:
Część wstępna:
1. Zabawa na powitanie.
Dzieci stoją w kole. Wykonują zaproponowane przez N. ruchy, wypowiadając jednocześnie sylabami następujące słowa: Wi-ta-my – tupią, w na-szej – podskakują, baj-ce – klaszczą w dłonie.
2. „ Moja ulubiona książka” – rozmowa z dziećmi. Dzieci siadają w kole. Przed każdym z nich leży książka, którą przyniosło z domu. Najpierw chętne dzieci opowiadają o swojej książce – tytuł, o czym opowiada, dlaczego ją najbardziej lubi. Potem N. zachęca pozostałe dzieci do wypowiedzi.
Część główna :
3. Ćwiczenie oddechowe rozwijające aparat mowy – Śmiech to zdrowie.
N. gra na bębenku. Dzieci maszerują w wystukiwanym rytmie, w dowolnych kierunkach sali.
Na hasło: Dzieci:
Śmieją się czarodzieje nabierają powietrze nosem, następnie wypuszczają je ustami na sylabach ho, ho, ho,
Śmieją się księżniczki nabierają powietrze nosem, następnie wypuszczają je ustami na sylabach hi, hi, hi,