Scenariusz zajęć dla 3-latków: „Kolorowe kwiaty”

Cele ogólne:
- Nabywanie umiejętności rozpoznawania kolorów podstawowych;
- Doskonalenie umiejętności reagowania na określony sygnał;
- Kształtowanie umiejętności społecznych - współdziałania w zabawach i sytuacjach zadaniowych.
Cele szczegółówe:
Dziecko:
- Rozpoznaje wśród zbioru kwiatów kolor czerwony, niebieski, żółty, zielony;
- Staje na kolorze chusty animacyjnej wg. poleceń nauczyciela np. żółty słoneczko - staje na żółtym polu;
- Na przerwę w muzyce wchodzi do środka szarfy;
- Uczestniczy w zabawie z chustą animacyjną;
- Zgodnie współdziała z dziećmi podczas zabawy ruchowej;
- Razem z dziećmi przykleja plastelinę na kartonowy kwiatek.
Metody pracy: czynna, zad. do wykonania, słowna, oglądowa
Formy pracy: z całą grupą
Pomoce dydaktyczne: chusta animacyjna, kolorowe kwiatki, plastelina, szarfy, odtwarzacz mp3, pendrive
Przebieg zajęć:
Wprowadzenie: Przeczytanie Listu od Pani Wiosny
Kochane dzieci!
Czy wiecie dzieci jaką mamy porę roku? A jaki miesiąc? Kwiecień :) W kwietniu jest czasem słońce, czasem deszcz, a nawet śnieg tak jak wczoraj. Dlatego mówi się: Kwiecień plecień bo przeplata trochę zimy trochę lata. Mam do Was kilka zadań do wykonania, dacie radę?
1. Zatańczcie dla mnie jak motylki na łące. A na przerwie w muzyce niech każdy motylek odpocznie na kolorowym kwiatku.
Dowolny taniec do muzyki, na przerwę w muzyce motylki lecą do kwiatków (Szarf).
Wykonaliście pierwsze zadanie znakomicie! A teraz:
2. Pokażcie mi, że znacie kolory na chuście, bo zimą wszystko było białe i martwię się, że zapomnieliście, jakie poznaliście kolory.
Zabawa z chustą animacyjną - Kolory
W kwietniu może wiać silny albo slaby wiatr, umiecie taki zrobić?
Zabawa z chustą animacyjną - Wiatr
3. Zima pomieszała mi w koszyczku wszystkie kwiatki. Nie wiem co mam w takiej sytuacji z nimi zrobić. Pomóżcie mi proszę.
Zabawa matematyczna - segregowanie kwiatków wg. koloru
4. Ozdóbcie kwiaty plasteliną.
Wyklejanie i rozcieranie plasteliny na kartonowych kwiatach.
5. Podziękowanie za udział w zajęciach
Autor: Anna Wieczorek-Zajkiewicz