Scenariusz zajęć dla 5-6-latków - Z kamerą wśród zwierząt

Temat tygodnia: „Z kamerą wśród zwierząt”.
Temat dnia: „Świat dzikich zwierząt”.
Grupa: 5-6 latki
Treści programowe są zgodne z Podstawą programową: (dziecko)
- wyraża swoje rozumienie świata, zjawisk i rzeczy znajdujących się w bliskim otoczeniu za pomocą języka mówionego;
- rozróżnia głoski na początku w wybranych prostych fonetycznie słowach;
- rozpoznaje litery, odczytuje krótkie wyrazy utworzone z poznanych liter w formie napisów drukowanych;
- odpowiada na pytania, rozwiązuje zagadki;
- porusza się przy muzyce, reaguje na sygnały;
Cel ogólny:
- wzbogacanie wiadomości na temat zwierząt żyjących w Afryce,
- poznanie ciekawostek z życia dzikich zwierząt,
- poznanie przyczyn wymierania gatunków zwierząt,
- poszerzanie wiadomości dotyczących sposobu ochrony zwierząt dzikich i ginących gatunków zwierząt,
- aktywizowanie myślenia dzieci poprzez analizowanie treści zagadek i podawanie ich rozwiązań.
Cele operacyjne (dziecko):
- poznaje kolejny kontynent na mapie świata - Afrykę,
- zna wybrane zwierzęta egzotyczne (lew, tygrys, małpa, żyrafa, papuga, zebra, słoń),
- poszerza swoja wiedzę na temat życia dzikich zwierzą – poznaje różne ciekawostki,
- potrafi przeanalizować treść zagadki i podać jej rozwiązanie,
- dopasowuje obrazki z fragmentem sierści do ilustracji zwierzęcia,
- zna przyczyny wyginięcia zwierząt,
- wie, po co jest zakładane zoo, rezerwaty dzikich zwierząt,
- działa w grupie, wykonując powierzone mu zadania,
- zna zasady zabawy ruchowej, aktywnie w niej uczestniczy, dba o bezpieczeństwo swoje i innych,
- potrafi dokończyć porównania,
- rozpoznaje odgłosy zwierząt egzotycznych (małpa, tygrys, słoń, papuga, foka),
- przejawia inwencję twórczą podczas zabaw,
- ćwiczy narządy mowy, dzieli wyrazy na sylaby, podaje głoski w nagłosie,
- czyta globalnie wyrazy, wyszukuje poznane głoski,
- potrafi wykonać pracę plastyczno - techniczną według instrukcji.
Metody pracy:
- Oparte na aktywności dziecka: słuchanie, odpowiedzi na pytania, rozwiązywanie zagadek, aktywne działanie, swobodne wypowiedzi, aktywność ruchowa, wykonanie pracy plastycznej
- Oparte na aktywności nauczyciela: pokaz, rozmowa, opowiadanie ciekawostek objaśnienia, zagadki, aktywizacja do aktywności ruchowej, muzycznej i plastycznej, pochwała, kontrola czynności wychowanków.
Formy pracy:
- praca z całą grupą
- praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
ilustracje przedstawiające dzikie zwierzęta (małpa, lew, tygrys, papuga, zebra, słoń, żyrafa), obrazki z fragmentami sierści zwierzęcia, wyrazy do globalnego czytania, balony, płyta CD z nagraniem odgłosów zwierząt i muzyką, zagadki, nożyczki, kolorowy papier, bibuła marszczona, klej, plansza mapy świata, bębenek,
Przebieg zajęcia
1. Zabawa „Imię i gest”. Powitanie dzieci, zaproszenie do wspólnej zabawy. Wszyscy stoją w kole. Każde dziecko mówi swoje imię (dzieląc je na sylaby), dołączając do tego dowolny gest (podskok, ukłon…)
2. Rozmowa wprowadzająca do tematu zajęć. Nauczycielka odkrywa mapę świata i wyjaśnia, że „polecimy” do Afryki. Przekazanie najważniejszych informacji dotyczących tego kontynentu.
Afryka jest zamieszkana przez ludzi o różnym kolorze skóry. Mieszkańcami znacznej większości tego kontynentu jest ludność rasy czarnej, dlatego region ten nazywamy czarną Afryką. W samym sercu afrykańskiej dżungli mieszkają najmniejsi ludzie świata -
Pigmeje. Jako osoby dorosłe mają oni około 130 - 150 cm wzrostu. Temperatura w Afryce to średnio 40 stopni C. Na tym kontynencie mieszkają dzikie zwierzęta i to będzie tematem dzisiejszych zajęć. A więc zaczynamy:
3. “Podniebny lot” – zabawa ruchowa. Podróż do świata zwierząt egzotycznych.
Dzieci wykonują ruchy imitujące podróż samolotem. I tak:
- wsiadają do samolotu – podnoszą najpierw prawą, potem lewą nogę i stają w kręgu,
- zapinają pasy – krzyżują ręce na ramionach,
- włączają silnik samolotu – raz prawą, raz lewą rękę wyciągają przed siebie i cofają,
- obserwują chmury za oknem – przykładają ręce do oczu tworząc lornetkę, patrzą
naprzemiennie raz w prawo, raz w lewo,
- lecą – rozkładają ręce na boki i poruszają się swobodnie po sali.
Na hasło lądujemy - dzieci siadają w kole na dywanie.
4. Balony z zagadkami dotyczące dzikich zwierząt. – rozwiązywanie zagadek słownych.
- przebicie balona i odczytanie zagadki przez nauczyciela,
- odgadnięcie zagadki i znalezienie ilustracji zwierzęcia,
- dzielenie nazw zwierząt na sylaby, podanie głosek na początku wyrazu,
- dopasowywanie obrazka z fragmentem sierści rozpoznanego zwierzęcia do głównej ilustracji,
- przyczepienie nazwy zwierząt do globalnego czytania,
- przekazanie różnych ciekawostek z życia tych zwierząt przez nauczyciela.
„ZAGADKI”
„Choć przypomina człowieka
Na drzewo chętnie ucieka
Banany zjada łapczywie
I wrzeszczy przeraźliwie” (małpa)
Nauczycielka mówi: małpa potrafi wyrażać nastrój mimiką, jest zwinna, z łatwością skacze po drzewach i uwielbia banany.
„Wielkie łapy
Wielka głowa
Wokół głowy grzywa płowa
Kłopot musi mieć prawdziwy
Z uczesaniem takiej grzywy” (lew)
Nauczycielka mówi: lwy są jedynymi kotami, które żyją i polują w stadzie. Samiec ma piękną grzywę i często nazywany jest królem zwierząt, potrafi głośno ryczeć - wtedy można go usłyszeć z odległości 10 km.
„Jest szary, powolny i wielki.
I uszy ma w kształcie wachlarzy,
Ma trąbę i ogon z pędzelkiem
Je dużo i dużo też waży” (słoń)
Nauczycielka mówi: słonie to największe zwierzęta żyjące na lądzie. Są długie na 7.5 metra, ważą nieraz 5 ton, trąba to nie tylko nos słonia, posługuje się nią tak, jak człowiek rękami. Trąbą potrafi podnieść z ziemi przedmioty tak małe jak monety, ale także odrzucić daleko atakujące go zwierzęta
„Wśród zwierząt najdłuższą ma szyję
Więc pewno nie często ją myje
Na sierści ma plamy wzorzyste,
Wprost z drzewa zrywa liście soczyste” (żyrafa)
Nauczycielka mówi: żyrafy bywają wysokie nawet na 6 metrów i bardzo szybko biegają. Galopująca żyrafa może pędzić nawet 50km/h. Żyrafy poruszają się tak zwanym inochodem tzn. naprzemiennie stawiają obie prawe i obie lewe nogi, dzięki długiej szyi sięgają wysoko do liści na czubkach drzew.
„Siedzi w klatce kolorowa
i powtarza różne słowa.
Choć to ptakom nie wypada,
ona ludzkim głosem gada.” (papuga)
Nauczycielka mówi: papugi na ogół są ubarwione na różne kolory. Ich dzioby są zakrzywione, a nogi zakończone 2 palcami skierowanymi do przodu i 2 do tyłu, dzięki temu mogą niezwykle zgranie poruszać się po gałęziach drzew. Pomagają sobie też potężnym dziobem.
„W paski czarno-białe suknię nałożyła
i wszystkim znajomym dumnie ogłosiła:
„Już się kryć nie muszę w sawannie przed nikim,
bo i tak mnie mylą ze zwykłym konikiem” (zebra)
Nauczycielka mówi: Zebry kształtem podobne są do koni, rozpoznać je można po ciemnych pasach na białej sierści. Żyją w Afryce na trawiastych terenach, ponieważ ich pożywieniem jest przede wszystkim trawa.
„Kot ogromny, pręgowany,
bywa w cyrku – tresowany” (tygrys)
Nauczycielka mówi: Tygrysy są drapieżnikami i tak samo jak lwy – są kotami. Ich sierść jest pręgowana. W czasie walki głośno ryczą , a w trakcie spotkań rodzinnych wydają spokojne pomruki.
5. "Niebezpieczeństwa"- zabawa muzyczno-ruchowa .
Dzieci maszerują po sali przy akompaniamencie bębenka - wybierają się do dżungli, w której czyha wiele niebezpieczeństw. Na hasło wykonują wcześniej otrzymane instrukcje:
• Śpiący lew - dzieci chodzą cicho na palcach (nie mogą obudzić lwa).
• Zwisający wąż - dzieci schylają się i idą pochylone blisko podłogi.
• Rwący strumień - ostrożnie przeskakują po kamieniach.
6. Wyjaśnianie przyczyn wyginięcia gatunków i zwrócenie uwagi na potrzebę ochrony zwierząt dzikich szczególnie tych zagrożonych wymarciem (zakładanie rezerwatów dzikich zwierząt, ogrodów zoologicznych):
- Główną bezpośrednią przyczyną wymierania gatunków są znaczące przemiany lub niszczenie ich siedlisk. Są gatunki, które potrafią zaadoptować się do nowych warunków i emigrować w poszukiwaniu nowych nisz. Te, które tego nie potrafią, skazane są na zagładę.
- Na drugim miejscu wśród przyczyn wymierania jest wprowadzanie przez człowieka gatunków pochodzących z innych rejonów geograficznych – wypierają one gatunki rodzime na drodze konkurencji lub po prostu je zjadają.
- Trzecie miejsce na liście przyczyn wymierania gatunków zajmuje bezpośrednie zabijanie osobników – czyli przede wszystkim rybołówstwo, kłusownictwo, myślistwo oraz wycinanie drzew.
7. Zabawa muzyczno-ruchowa „Zwinne małpki” – w 2 kołach dzieci podskakują, tańczą, gdy ucichnie muzyka podrzucają do siebie banana (żółty woreczek).
8. „Jakie to zwierzę?” – zabawa dydaktyczna.
Zadaniem dzieci jest dokończyć porównania podawane przez nauczyciela, dobierając odpowiednią nazwę zwierzęcia, np.:
Groźny jak… (lew)
Głodny jak… (wilk)
Uparty jak… (osioł)
Mądry jak… (sowa)
Łagodny jak… (baranek)
Przebiegły jak… (lis)
W wodzie czuję się jak… (ryba)
Pracowity jak… (mrówka)
Powolny jak… (żółw)
Dumny jak… (paw)
Łazi po płotach jak… (kot)
8. “Dźwięki” – zadaniem dzieci jest odgadnięcie odgłosów wydawanych przez dzikie zwierzęta (małpa, tygrys, słoń, papuga, lew) – płyta CD z odgłosami zwierząt.
9. Pod koniec zajęć, dzieci oglądają książki o zwierzętach. Przedstawienie dzieciom głównych bohaterów takich książek. Martyna Wojciechowska, Nela – mała podróżniczka.
10. Praca plastyczno - techniczna origami przestrzenne z kół . Dzieci wycinają z papieru koła różnej wielkości, składają je według instrukcji, tworząc postać lwa. Dorysowują oczy, nos lwa i doklejają grzywę z bibuły marszczonej. Wystawa prac i sprzątanie miejsc pracy.
11. Powrót samolotem do Polski. Powtórzenie zabawy z pkt 3.
12. Podziękowanie za wspólną zabawą.
Opracowała: Maria Erdanowska