Scenariusz zajęć dla 5-6-latków „W przestrzen kosmicznej” (2 dni)
Prezentowane poniżej materiały to Wasze scenariusze zajęć dla dzieci w przedszkolu!

Komentarze (0)
Dzień I
Cel ogólny: Zapoznanie ze słownictwem dotyczącym tematu Kosmosu, planet, zaciekawienie tematem.
Metody:
- słowna - wiersz
- oglądowa - pokaz czynności
- czynne - zadania, ćwiczenia, metoda kierowania aktywnością
- koncepcja planu daltońskiego
Formy: praca zbiorowa, indywidualna, w parach
Środki dydaktyczne: albumy, książki o kosmosie, planetach, ilustracje planet, obręcze, elementy do złożenia statku UFO, nożyczki, butelki, gazety, nakrętki, taśma.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie dzieci i sprawdzenie obecności.
2. Wspólne śpiewanie piosenki na rozpoczęcie zajęć „Podajmy sobie ręce”.
3. „Kosmos i jego tajemnice” - zabawa dydaktyczna. Oglądanie albumów, książek dotyczących kosmosu, planet itp.
4. „Kosmita” - masażyk relaksacyjny. Wykonywanie poleceń nauczyciela.
5. „W kosmosie”- nauka wiersza I. Salach. Nauczyciel zapoznaje dzieci z tekstem wiersza. Prezentuje planety, które w nim występują. Następnie rozdaje planety chętnym dzieciom, gdy dziecko usłyszy swoją planetę podnosi kartkę do góry. Dzieci powtarzają tekst wiersza.
C: Rozwijanie pamięci mechanicznej dzieci, wzbogacenie zasobu słownictwa w zakresie nazw planet Układu Słonecznego, wzbogacenie wiedzy na temat przestrzeni kosmicznej.
6. „Ufoludki są wśród nas” - zabawa słuchowa. Odnalezienie ufoludka idąc po głosie wydawanym przez wybrane dziecko.
7. „Wyścig obręczy” - zabawa z elementami toczenia: rozwijanie koordynacji wzrokowo-ruchowej.
8. „Statek Ufo” - składanka z papieru (praca wg. instrukcji słownej)
C:. Rozwijanie kreatywności poprzez zastosowanie w pracy materiałów odpadowych; odczuwanie radości z tworzenia- działania plastycznego.
9. Podsumowanie zajęć - rozmowa na temat przeprowadzonych zajęć, swobodne wypowiedzi dzieci na temat zajęć, tego co się im podobało.
Dzień II
Cel ogólny: Rozwijanie kreatywności i pomysłowości
Metody:
- słowne - metoda żywego słowa
- czynne- zadania, ćwiczenia
- koncepcja planu daltońskiego
Formy: praca zbiorowa, indywidualna, w parach
Środki dydaktyczne: koła małe, średnie duże, litery, płyta CD, magnetofon
Przebieg zajęć:
1. Powitanie dzieci i sprawdzenie obecności.
2. „Witam tych, którzy...” - zabawa integracyjna na rozpoczęcie zajęć.
3. „Mała, większa, największa” - zabawa matematyczna. Układanie planet od najmniejszej do największej.
4. „Planety” - zabawa muzyczno-ruchowa. Podczas chodzenia dzieci po Sali do melodii nauczyciel opisuje daną planetę a zadaniem dzieci jest przy niej stanąć.
5. „Nawiązanie kontaktu z Marsem” - zabawa ortofoniczna. Nauczyciel kładzie na dywanie poznane litery, zadaniem dzieci jest składanie liter aby utworzyć nowe, kosmiczne słowo. Reszta grupy powtarza nowe słowa.
C: Wdrażanie do wyrazistej mowy oraz rozwijanie słuchu.
6. „Dzień noc” - zabawa orientacyjno- porządkowa. Wykonywanie poleceń mówionych przez nauczyciela.
7. „Kosmiczna wyprawa” - opowieść ruchowa. Ilustrowanie tekstu mówionego przez nauczyciela.
8. „Trzej kosmici” - ćwiczenia intonacyjne na podstawie piosenki.
C: Próby zapamiętania melodii i tekstu, śpiewanie piosenki językiem kosmitów.
9. Podsumowanie zajęć - rozmowa na temat przeprowadzonych zajęć, swobodne wypowiedzi dzieci na temat zajęć, tego co się im podobało.
Autor: Urszula Dobkiewicz