Scenariusz zajęć dla 5-6-latków: „Co to za ptak?”

Scenariusz zajęć dla 5-6-latków: „Co to za ptak?”
2.0
2 oceny
Oceń

Cele ogólne:

 

  •  rozwijanie mowy i logicznego myślenia,
  •  przybliżanie wiedzy przyrodniczej.

 

Cele szczegółowe:

 

  • rozwijanie percepcji słuchowej i wzrokowej, 
  • doskonalenie umiejętności analizy i syntezy słuchowej,
  • rozwijanie logicznego myślenia i koncentracji uwagi,
  • utrwalanie wiadomości o ptakach w oparciu o dotychczasową wiedzę i osobiste doświadczenia dzieci.

 

Metody: czynna, słowna, oglądowa.

 

Formy pracy: z całą grupą, indywidualna.

 

Pomoce dydaktyczne: płyta z głosami ptaków, obrazki ptaków: wróbla, wrony, gila, gołębia, jemiołuszki, sikory, sroki, gawrona,zagadki słowne o ptakach, tamburyn, mozaika geometryczna, trzy obręcze duże.

 

 

Przebieg zajęć:

 

1. Zagadki słuchowe - nauczyciel rozkłada na dywanie obrazki kilku ptaków. Prosi, aby po wysłuchaniu odgłosu z płyty i rozpoznaniu, jakiego ptaka właśnie usłyszeliśmy, wskazane dziecko pokazało właściwy obrazek.

 

2. Zagadki słowne - nauczyciel daje każdemu dziecku po 2 obrazki przedstawiające ptaki (obrazki mogą się powtarzać u innych dzieci). Czyta kolejno zagadki słowne - dzieci, które mają ptaka - odpowiedź na zagadkę wstają, pokazują obrazek i nazywają ptaka.

 

3. Zabawa ruchowa orientacyjno - porządkowa „Głodne wróbelki”. Dzieci poruszają się przy akompaniamencie tamburynu pomiędzy rozłożonymi trzema dużymi obręczami - karmnikami, naśladując wróbelki. Na przerwę w grze przykucają przy najbliższym karmniku i stukają palcem - dziobem w dywan zbierają ziarenka.

 

4. Układamy zdrobnienia. Dzieci układają zdrobnienia do nazw podanych ptaków, np. wróbel - wróbelek itd.

 

5. Ćwiczenia analizy i syntezy słuchowej. Dzielenie nazw ptaków na sylaby z jednoczesnym klaskaniem, synteza wypowiadanych głoskami przez nauczycielkę nazw, określanie pierwszej głoski.

 

6. Nasze rymy. Dzieci dopowiadają zakończenia zdań zaproponowanych przez nauczycielkę w taki sposób, aby się rymowały.

 

  • Sikora w kącie siadła, od śniadania nic nie... jadła.
  • Chodzi wkoło czarna wrona, bardzo głodna i... spragniona.
  • Leci wróbel do karmnika, aby ziaren się... nałykać.
  • Sroka sobie głośno skrzeczy, tak o pokarm prosi... dzieci.
  • Brzuszek gila jest czerwony i grubiutki z kazdej ... strony.

 

7. Zabawa twórcza „Ptaki z figur geometrycznych”. Dzieci układają z figur wymyślonego przez siebie ptaka.

 

 

Przykładowe zagadki:

Szare piórka z zimna stroszy,                                                   
kiedy zimą za oknem ćwierka.
Chyba już odgadłeś,
że chodzi o... wróbelka.

 

Czarno - szare piórka ma ,
woła głośno: kra, kra, kra...
(wrona)

 

Czapka czarna, brzuch czerwony,
przylatuje w nasze strony.
Je korale jarzębiny, robiąc
przy tym śmieszne miny.
(gil)

 

Czasem miło jest posłuchać,
kiedy zimą albo w lecie
melodyjnie sobie grucha
siedząc na twym parapecie.
(gołąb)

 

Puchata, czubata,
z Północy przylatuje.
U nas przebywa od października
i jarzębinę z jemiołą łyka.
(jemiołuszka)

 

Gdy za oknem powiesisz
kawałek słoniny,
to ona przyleci
zaraz w odwiedziny.
(sikorka)

 

Po drzewach kręci się, skrzeczy.
Ładna jest, czrno - biała.
Błyszczące nęcą ją rzeczy,
porwałaby je i schowała.
(sroka)

 

 

Autor: Wioletta Sobieraj

Twoje uwagi i pomysły

Tagi