Scenariusz zajęć dla 6-latków: „Magia teatru - i ty możesz być aktorem”
Prezentowane poniżej materiały to Wasze scenariusze zajęć dla dzieci w przedszkolu!

Obserwacja oceniająca - wykorzystanie metod i form pracy w rozwijaniu wrażliwości muzyczno-teatralnej
Komentarze (0)
Obserwacja oceniająca - wykorzystanie metod i form pracy w rozwijaniu wrażliwości muzyczno-teatralnej
Cele ogólne:
- poznanie wybranych form teatralnych: teatr żywego aktora, teatr lalek, teatr cieni, paluszkowy- pacynki i kukiełki, pantomima;
- kształtowanie nawyków właściwego zachowania się w teatrze;
- kształcenie słuchu oraz poczucia rytmu;
- estetyczne i twórcze wykonanie pracy plastycznej;
- rozwijanie wyobraźni dziecięcej oraz inspirowanie do wyrażania treści w formie ekspresji ruchowej;
- zapoznanie z warsztatem pracy aktora oraz innych osób pracujących w teatrze.
Cele szczegółowe:
Dziecko:
- uczestniczy w improwizacji ruchowej przy piosence;
- rozwiązuje zagadkę;
- z uwagą ogląda film edukacyjny;
- utrwala pojęcia: aktor, kurtyna, widz, scena, kukiełka, pacynka, teatr;
- rozróżnia poznane formy teatralne;
- ekspresyjnie wyraża swoje uczucia i przeżycia, odgrywając role;
- właściwie zachowuje się w teatrze;
- śpiewa piosenkę „Magiczne miejsce”;
- inscenizuję za pomocą papierowych postaci treści bajki;
- słucha bajki;
- czerpię radość z zabawy ruchowej,
- rozpoznaję i nazywa zwierzęta oraz je naśladuje;
- odgrywa role za pomocą pantomimy;
- gra na instrumencie i rytmicznie wystukuje podany rytm;
- relaksuje się przy dźwiękach z natury oraz kojarzy je z daną porą roku;
- samodzielnie tworzy pracę plastyczną.
Metody pracy:
- poszukujące (słowne) - rozmowa, „burza mózgów”, samodzielne doświadczenia, zadania otwarte;
- oglądowa - prezentacja ilustracji teatru, osób tam pracujących oraz miejsc, zapoznanie z procesem powstawania przestawienia w formie filmu edukacyjnego;
- ekspresywne (aktywizujące) - społeczne porozumienie, uczestniczenie w zabawach muzycznych, teatralnych z elementami pantomimy, swobodnej improwizacji ruchowej - zadania inspirujące, praca w zespole;
- praktyczne działanie - samodzielne doświadczanie dzieci w zabawach muzyczno-ruchowych , teatralnych i plastycznych.
Formy pracy:
- z całą grupą,
- indywidualnie,
- zespołowo.
Środki dydaktyczne: ilustracja przedstawiająca teatr, miejsca i osoby pracujące w teatrze oraz rodzaje przedstawień teatralnych, film edukacyjny, magnetofon, płyta CD, kukiełka, pacynka, teatr cieni: sylwety zwierząt, chłopca i parasola, lampka, maski, duża tkanina, kij, tamburyna i bębenki, ilustracje zwierząt, chusta animacyjna, woreczki, dzwonki, apaszka, gazeta, kubek z wodą, kartki A4, pastele, kolorowy papier, bibuła i klej.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie integracyjne dzieci piosenką pt: „Dzień dobry…”
2. Zagadka – wprowadzenie w tematykę zajęć:
Jak się nazywa taki budynek, w którym zobaczysz scenę, kurtynę?
Krzesła tam stoją rząd za rzędem, a ja tam bajkę oglądać będę. (teatr)
3. Film edukacyjny „Jak powstaje spektakl teatralny?”.
4. Wyjaśnienie pojęć: teatr, aktor, pacynka, kukiełka, teatr cieni, pantomima, maski, kurtyna, scena. Wyjaśnianie dzieciom niezrozumiałych słów. Nawiązanie do wspólnych wyjazdów do teatru, sposobu zachowania się w tym miejscu. Nawiązanie do doświadczeń dzieci oraz próba nazwania osób pracujących w teatrze.
5. Zabawa pantomimiczna rozwijająca wyobraźnię „Zagraj to” - dziecko losuje obrazek przedstawiający jakieś zwierzę i stara się w nie „zmienić”. Zadaniem pozostałych przedszkolaków jest rozpoznanie, w jakie zwierzę wcielił się kolega (pies, kot, wąż, ptak, krowa, dinozaur) - dziecko naśladuje zwierzę przy pomocy gestów i głosu.
6. Zabawa muzyczna rozwijająca poczucie rytmu - granie na instrumentach muzycznych oraz rytmiczne wyklaskiwanie w rytmie słyszanej melodii: praca zespołowa.
7. „Gra z pudełkami” (teatr żywego aktora) - dzieci siedzą w rozsypce po całej sali. Nauczyciel opowiada:
Jesteście czarodziejskimi szkatułkami. Jesteście bardzo małe i szczelnie zamknięte.