Scenariusz zajęć dla dzieci - jesienne zabawy z pogodą

Scenariusz zajęć dla dzieci - jesienne zabawy z pogodą
1.0
1 ocena
Oceń

Jesienna słota – autor Iwona Kowalik

 

Idzie przez pola jesienna słota.

Niesie ze sobą kałuże i błota.

Deszczyk mży, kapie, siąpi i leje,

wiatr dookoła gwiżdże i wieje.

Mgła z lekka otula świat cały,

choć to jeszcze nie zima

cały robi się biały.

 

Idzie, idzie jesienna słota.

Człapie i chlapie, człapie i chlapie

deszcz w swe zmarznięte dłonie łapie.

Dmucha i chucha, dmucha i chucha

To już jesienna jest zawierucha.

 

Tak oto złote barwy jesieni

w smutek szarości słota zamieni.

 

 

Scenariusz zajęć dla dzieci 3 i 4 letnich

 

Temat : Zabawy z jesienna pogodą – wykorzystanie instrumentów muz. Oraz aktywnych form i metod w poszerzaniu wiedzy i zainteresowań przyrodniczych.

 

Cele główne:

 

- utrwalanie wiedzy na temat typowych zjawisk jesiennej pogody,

- stwarzanie sytuacji sprzyjających aktywizowaniu myślenia,

- rozwijanie wrażliwości na zmiany tempa i dynamiki,

- kształtowanie twórczego myślenia,

- kształtowanie wrażliwości i kreatywności muzycznej i poczucia rytmu,

- rozwijanie koordynacji ruchowej ,

- ćwiczenie percepcji, pamięci i uwagi

 

Cele szczegółowe:

 

dziecko:

- wypowiada się na tematy związane z jesienną pogodą,

- bierze aktywny udział w zabawach na miarę swoich możliwości,

- naśladuje zjawiska pogodowe ruchem, instrumentami oraz  niekonwencjonalnymi przedmiotami,

- określa nastrój, tempo, dynamikę w muz oraz reaguje na ich zmiany ruchem,

- uczestniczy w twórczym tańcu,

- rozpoznaje odgłosy charakterystyczne dla jesieni.

 

Metody:

słowne: rozmowa kierowana, objaśnienia i instrukcje,

oglądowe: obserwacja, pokaz

czynne: zadań stawianych dzieciom do wykonania, metoda ćwiczeń, metoda zabawowa,

aktywizujące: ekspresja ruchowa i muzyczna, metoda aktywnego słuchania Bati Strauss, metoda wg  eurytmii Rudolfa Steinera, elementy metody ruchowej ekspresji twórczej R. Labana, technika pracy z wykorzystaniem ruchu, rytmu i muzyki Carla Orffa.

 

 

Formy pracy:

praca z całym zespołem, w grupach oraz indywidualna.

 

Środki dydaktyczne:

Obrazki z symbolami jesiennej pogody,  nagranie odgłosów wiatru, deszczu i liści szeleszczących, plansza zał. 1 i plastikowe nakrętki dla każdego dziecka, folia malarska, liście z kolorowego papieru, utwór Symfonia G-dur nr 94 J. Haydyn, foliowe lek ramówki dla każdego, bębenki dla każdego, plastykowe łyżeczki dla każdego, preludium deszczowe F. Chopina, parasol, worki niebieskie dla każdego, nagranie piosenki Jesień czaruje, kartoniki z symbolami deszczu i wiatru, pudła oznaczone symbolami deszczu i wiatru, grzechotki, trójkąty, drewienka, papierowe krople deszczu, sylweta smutnej i wesołej chmury, wiersz Jesienna słota, wiersz Parasole H. Bechlerowej

 

 

PRZEBIEG ZAJĘCIA:

 

1.  Powitanie zabawą ruchową do piosenki Gdy na dworze….

2.   Wysłuchanie wiersza : "Jesienna słota". Rozmowa na temat treści wiersza.
- O czym mówił wiersz?
- Opiszcie pogodę, o której mowa w wierszu?

Twoje uwagi i pomysły

Tagi