Scenariusz zajęć dla trzylatków: zabawy z babcią i dziadkiem

Dzień Babci i Dziadka daje wiele okazji do zabaw i wspólnego świętowania. Poniżej scenariusz zajęć dla grupy trzylatków.
Temat: Zabawy z Babcią i Dziadkiem.
Cele ogólne:
- dopasowywanie przedmiotów należących do kobiety i mężczyzny,
- rozwijanie umiejętności słuchania ze zrozumieniem,
- rozwijanie spostrzegawczości słuchowej,
- rozwijanie poczucia rytmu oraz umiejętności wokalnych,
- rozwijanie umiejętności rysowania po śladzie,
- kształtowanie umiejętności obserwowania i naśladowania ruchów drugiej osoby.
Cele szczegółowe
dziecko:
- ilustruje ruchem treść wiersza,
-właściwie reaguje na zmiany w muzyce,
-dopasowuje atrybuty do osób,
- orientuje się w schemacie własnego ciała,
- reaguje na sygnał dźwiękowy,
- rozwija się ruchowo,
- śpiewa piosenkę, rozwija się wokalnie,
- rysuje po śladzie,
- rozpoznaje i nazywa dźwięki z najbliższego otoczenia,
- prawidłowo gra na instrumentach perkusyjnych.
Metody:
- Słowna: rozmowa, słuchanie wiersza , instrukcje i objaśnienia nauczycielki;
- Oglądowa: ilustracja, pokaz;
- Czynna: zadań stawianych dzieciom do wykonania, samodzielnych doświadczeń;
Formy:
- indywidualna,
- zbiorowa,
- grupowa.
Środki dydaktyczne:
obrazki z sylwetami dziadka i babci, obrazki przedstawiające: korale, krawat, kapelusz, wiertarka, młotek, torebka, szalki na drutach, nagranie piosenki „Babciu, droga babciu”, nagranie muzyczne „Pieczenie ciasta”, nagranie „Dźwięki wysokie i niskie”, instrumenty perkusyjne, wiersz I. Salach „Idzie babcia”, karta pracy, ołówki, kredki, nagrania dźwięków dochodzących z najbliższego otoczenia.
Przebieg zajęć
1.Wspólne przywitanie piosenką „Wszyscy są, witam Was”.
2. „Dla babci i dziadka”- zabawa dydaktyczna. Na dywanie umieszczone są obrazki
z akcesoriami używanymi przez babcie i dziadków np.: korale, krawat, kapelusz, a na tablicy
obrazki z sylwetą babci i dziadka.. Zadaniem dziecka jest odkrycie jednego z kartoników,
nazwanie wybranej przez siebie rzeczy i przypięcie jej pod odpowiednią sylwetą.
3. „Pieczemy ciasto” – zabawa naśladowcza. Dzieci obserwują i naśladują ruchy nauczyciela- opowieść ruchowa do muzyki.
4. Zabawa muzyczno- ruchowa przy piosence ,,Babciu, droga babciu” z wykorzystaniem instrumentów perkusyjnych. Śpiew zbiorowy piosenki.
5. Ilustracja ruchowa wiersza I. Salach „Idzie babcia”.
Idzie babcia tup, tup, tup (dzieci maszerują w miejscu)
Stuka laską stuk, stuk, stuk! (klaszczą w ręce)
A za babcią hop, hop, hop (podskakują w miejscu obunóż)
Skacze wnusio w trop.
Idzie babcia tup, tup, tup (dzieci maszerują w miejscu)
Do drzwi puka puk, puk, puk! (stukają zgiętym palcem wskazującym o podłogę)
- Otwierajcie szybko drzwi,
Z zakupami ciężko mi. (naśladują dźwiganie ciężkich zakupów)
6. „Co słychać u babci i dziadka?” – ćwiczenia słuchowe. Rozpoznawanie dźwięków i nazywanie przedmiotów, które je wydają. – efekty dźwiękowe: dźwięk kluczy, dzwonek telefonu, dzwonek do drzwi, telewizor, szelest gazety itp.
7. Zabawa grafomotoryczna „Droga do babci i dziadka”- rysowanie po śladzie.
8. Podziękowanie za zajęcia.
Opracowała
Aneta Bilik