Dbaj o zdrowie - scenariusz zajęć dydaktycznych

Jesteś nauczycielem wychowania przedszkolnego? Przygotowałeś scenariusz zajęć i chcesz podzielić się nim z innymi? Dajemy Ci taką możliwość!
Prezentowane poniżej materiały to Wasze scenariusze zajęć dla dzieci w przedszkolu!
Dbaj o zdrowie - scenariusz zajęć dydaktycznych
Oceń
{

"Dbaj o zdrowie".

"Dbaj o zdrowie".


CELE DYDAKTYCZNO - WYCHOWAWCZE:
1. Wyrabianie nawyków dbania o zdrowie i higienę.
2. Kształtowania umiejętności słuchania i rozumienia treści teatrzyków
3. Doświadczanie wrażeń dotykowych
4. Rozwijanie ruchowej inwencji twórczej.
5. Ćwiczenia oddechowe.

CELE OPERACYJNE:
1. Dziecko wie, że trzeba myć ręce przed posiłkiem i owoce przed zjedzeniem ich.
2. Zna przeznaczenie i nazwy przyborów toaletowych.
3. Potrafi rozpoznać znane przedmioty po kształcie.
4. Obrazuje wg własnych pomysłów wskazane czynności związane z higieną.

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
kukiełki /Kubuś i mama/, przybory toaletowe, magnetofon, taśma z piosenką „Mydło”, słomki i mydło do puszczania baniek /słomka dla każdego dziecka/

PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1.Zabawa integracyjna „Kroki”
   
Dzieci stoją w kręgu. Nauczycielka prosi by kro do przodu zrobiły dzieci, które np.rano myją zęby, myją ręce przed jedzeniem, myją owoce przed zjedzeniem ich, lubią chodzić na spacery, lubią się gimnastykować
Zabawa kończy się, gdy dzieci spotkają się w małym kręgu. Nauczycielka podkreśla, że  wszystkie te czynności służą zdrowiu, więc dzieci ,które te czynności wykonują dbają o swoje zdrowie.                                                                                                               1.Teatrzyk pt. „Co się stało Kubusiowi” i rozmowa z dziećmi na temat czystości.

TRESĆ:
KUBUŚ – Dzień dobry dzieci! /Kukiełka czeka na odpowiedź/
Dzisiaj mam wspaniały dzień. Rano zjadłem pyszne śniadanie: chleb z miodem i mleko. Czy Wy lubicie miód i mleko? / Odpowiedzi dzieci /
Radzę Wam żebyście jadły miód i piły mleko. Mama mówi, że po takim 
śniadaniu będę duży i zdrowy. Potem byłem z mamą na spacerze. Grałem w piłkę, bawiłem się w piasku.Teraz mama szykuje obiad, bo po południu pójdziemy do kina. O jej! Jestem bardzo głodny.
Mamusiu, mamusiu jestem bardzo głodny! /Wchodzi mama/

MAMA -   O, dzień dobry dzieci!
Kubusiu jeszcze nie ma obiadu. Jeżeli jesteś głodny, to zjedz jabłuszko.
Tylko nie zapomnij go umyć przed jedzeniem!
A czy myłeś ręce po spacerze?

KUBUŚ -  Jeszcze nie zdążyłem.

MAMA -  To koniecznie umyj również ręce! /Mama wychodzi/ 

KUBUŚ -  Umyj ręce, umyj jabłko – tyle pracy a ja jestem głodny.
Otrzepię ręce. To wystarczy. Wcale nie widzę brudu. Jabłka też nie będę mył. Zjem je szybko i mama nic nie zauważy. /Zjada jabłko, potem podśpiewujei tańczy, lecz po chwili łapie się za brzuszek/
Jabłko było pyszne, ale teraz źle się czuję. Boli mnie brzuszek.
Mamo, mamusiu! /Wchodzi mama/
MAMA -  Co się stało syneczku?

KUBUŚ -  Boli mnie brzuszek i jest mi niedobrze.

MAMA -  Rzeczywiście źle wyglądasz. Tylko nie rozumiem co się stało. Jadłeś same zdrowe pokarmy. Nie wiem co Ci mogło zaszkodzić. A może Wy dzieci wiecie od czego mój synek rozchorował się? Rozmowa kukiełki z dziećmi. ”Kukiełka” tak kieruje rozmową aby dzieci powiedziały, że należy myć ręce i owoce przed jedzeniem, bo bakterie, które są na brudnych rękach i owocach mogą powodować różne choroby.

MAMA -  Kubusiu, czy już wiesz od czego boli Cię brzuszek?

KUBUŚ -  Wiem. Nie umyłem rąk i jabłuszka.

MAMA -  Teraz zamiast iść do kina musisz wziąć lekarstwo i położyć się do łóżeczka. Myślę, że już nigdy nie zapomnisz o myciu rąk i owoców przed jedzeniem.

KUBUŚ -  Na pewno będę o tym pamiętał!

Twoje uwagi i pomysły

Tagi