Kolory w kropli wody - scenariusz zajęć dydaktycznych
Prezentowane poniżej materiały to Wasze scenariusze zajęć dla dzieci w przedszkolu!

TEMAT: „KOLORY W KROPLI WODY”
Komentarze (0)
Cele dydaktyczne:
1. Rozwijanie umiejętności koncentracji na własnych doznaniach i umiejętności wyrażania ich słowem
2. Rozwijanie twórczej ekspresji słownej wg ćwiczenia „Lista atrybutów”
3. Pogłębianie doświadczeń plastycznych.
4. Rozwijanie wyobraźni dziecka i inspirowanie go do wyrażania słowem własnych wyobrażeń na temat abstrakcyjnych prac plastycznych.
Cele operacyjne:
1. Dziecko opisuje swoje odczucia przy zetknięciu z kroplą wody.
2. Potrafi podać własne określenie tęczy./przymiotnik/
3. Wie, że tęcza powstaje, gdy światło słońca przechodzi przez kropelki wody.
4. Tworzy pracę plastyczną rozdmuchując farbę na papierze.
5. Mówi o własnych wyobrażeniach na temat abstrakcyjnych prac plastycznych.
Pomoce dydaktyczne:
- woda,
- spokojna muzyka,
- rysunek tęczy,
- definicja tęczy,
- brystol do malowania,
- zabarwiona na kolory podstawowe woda w naczyniach,
- pędzelki,
- słomki,
- piosenka "Podajmy sobie ręce" (z repertuaru Domowego przedszkola)
Metody:
- Czynne - kierowania własną działalnością dziecka, zadań stawianych do wykonania
- Percepcyjne - obserwacji i pokazu
- Słowne - rozmowy, opowiadania, instrukcje
- Twórcze - abstrahowanie, przezwyciężenie przeszkód przez widzenie inaczej
Przebieg:
1. „Co czujesz” - relaksacja
Dzieci siedzą w kręgu z zamkniętymi oczyma. Cicha, spokojna muzyka. Nauczyciel każdemu dziecku na czoło puszcz kropelkę wody wcześniej uprzedzając o tym dzieci.
Dzieci opisują swoje odczucia, gdy kropelka spływała im po twarzy.
2. Lista atrybutów - „Tęcza”
Nauczyciel pokazuje dzieciom obrazek tęczy.
Dzieci wymieniają barwy. Mówią czy widziały kiedyś prawdziwą tęczę. Lista atrybutów „Tęcza jest......” (Dzieci siedząc w kręgu wypowiadają się kolejno. Nie powinny powtarzać odpowiedzi kolegów).
3. Jak powstaje tęcza?
Nauczyciel wyjaśnia dzieciom jak powstaje tęcza (objaśnienie swoimi słowami na podstawie definicji z Encyklopedii PWN):
"Gdy promyk światła słonecznego przechodzi przez małe kropelki wody, które są w powietrzu, zmienia kierunek i kolor. Gdy takich kropelek i promyków przez nie przechodzących jest dużo w jednym miejscu powstaje tęcza. Tęcza pojawia się na niebie zazwyczaj po deszczu. Gdyby nie było wody i deszczu nie byłoby więc takiego
pięknego zjawiska jak tęcza".
4. Zabawa ruchowa „Słonko i deszczyk”
Na sygnał „Słońce”- dzieci biegają na palcach.
Na sygnał „Deszczyk”- chowają się „pod daszek” (dziecko przylega do ściany, pozycja wyprostowana, nogi złączone, głowa prosto)
5. Praca plastyczna.
Dzieci nanoszą na kartony kolorowe kropelki wody (pędzelkiem) i rozdmuchują je za pomocą słomki w fantazyjne kształty. Nauczyciel zwraca dzieciom uwagę na nowe kolory powstające w wyniku łączenia się kolorów podstawowych.
6. „Co to jest, co ci to przypomina?” – wspólne oglądanie prac i wypowiedzi dzieci na ich temat. Na koniec wypowiada się autor pracy i to on nadaje jej tytuł.
6. Zabawa kołowa ze śpiewem przy pierwszej zwrotce piosenki „Podajmy sobie ręce”
PIOSENKA
Chociaż świat dokoła
Dziwny jest i wielki
(dzieci stoją w kole i szeroko rozkładają ręce, pokazując ogrom świata)
A my tacy mali, mali jak kropelki. (dzieci kucają na chwilę)
Ref.
Podajmy sobie ręce (dzieci podają sobie ręce w kole i krążą w jedną stronę)
W zabawie i piosence
W ogródku przed domem
Na łące znajomej.
Podajmy sobie ręce (dzieci krążą w drugą stronę)
Przez burzę i przez tęczę
Pod gwiazdą daleką
Nad rzeczką i rzeką.
Autor: Elżbieta Gałaj