"Pożyteczne urządzenia" - scenariusz zajęć dydaktycznych

Jesteś nauczycielem wychowania przedszkolnego? Przygotowałeś scenariusz zajęć i chcesz podzielić się nim z innymi? Dajemy Ci taką możliwość!
Prezentowane poniżej materiały to Wasze scenariusze zajęć dla dzieci w przedszkolu!
Oceń
{

Jakie urządzenia techniczne ułatwiają nam pracę w domu i o czym należy pamiętać w momencie ich używania w oparciu o wiersz Cz. Janczarskiego pt. „Pożyteczne urządzenia”.

Cele główne:

  • poznanie wyglądu i zastosowania wybranych urządzeń technicznych,
  • zapoznanie z zasadami bezpieczeństwa, których należy przestrzegać przy ich obsłudze,
  • rozwijanie wrażliwości słuchowej,
  • poznanie nowego słownictwa,
  • kształcenie sprawności manualnej rąk i wyobraźni twórczej dzieci,

 
Cele operacyjne: dziecko:

  • rozróżnia najczęściej spotykane urządzenia techniczne,
  • wie, jak należy umiejętnie i bezpiecznie korzystać z urządzeń technicznych znajdujących się w gospodarstwie domowym,
  • zna zasady bezpieczeństwa dotyczące obsługi różnych urządzeń technicznych i elektrycznych,
  • wypowiada się na podany temat,
  • naśladuje odgłosy urządzeń elektrycznych,
  • uczestniczy w zabawach ruchowych,
  • wykonuje kolorowanie rysunku w obrębie konturu.

 
Metody:

  • rozmowa kierowana, obserwacja, pokaz, ćwiczenia plastyczne, mapa mentalna przedstawiona za pomocą ilustracji.

 
Formy:

  • praca z całą grupą, praca indywidualna.

 

Środki dydaktyczne:

  • wiersz Cz. Janczarskiego pt. „Pożyteczne urządzenia”, ilustracje różnych urządzeń technicznych, suszarka do włosów, telewizor, odtwarzacz płyt DVD lub inne urządzenia techniczne, plakat z narysowanym domem i strzałkami odchodzącymi od niego (przygotowanie mapy mentalnej, kartki z bloku z narysowaną sylwetą lampki nocnej, papier kolorowy, klej.

 
Przebieg zajęć:
1. Wprowadzenie do tematu zajęć.

2. Słuchanie wiersza Cz. Janczarskiego pt. „Pożyteczne urządzenia”.
 
3. Wyróżnienie urządzeń technicznych zawartych w utworze.

4. Zapoznanie wyglądem i przeznaczeniem różnych urządzeń technicznych, nazywanie ich, opisanie ich wyglądu.
- Opisz wygląd suszarki lub odkurzacza.
- Opisz wygląd odbiornika telewizyjnego.

5. Ćwiczenie ortofoniczne pt. „Urządzenia techniczne” –  naśladowanie odgłosów odkurzacza, suszarki do włosów, robota kuchennego.

6. Rozmowa kierowana o urządzeniach technicznych znajdujących się w domach dzieci oraz poznanie najważniejszych zasad bezpieczeństwa przy ich obsłudze.
- Jakie urządzenia techniczne znajdują się w waszych domach?
- Z jakich urządzeń korzysta wasza mama?
- Z jakich urządzeń korzysta tata?
- Z jakich urządzeń technicznych wy korzystacie?
- W jaki sposób należy korzystać z urządzeń technicznych? (przedstawienie ilustracji dotyczących przestrzegania zasad bezpieczeństwa przy korzystaniu z różnych urządzeń technicznych).

7.  Zabawa tematyczna pt. „Pomagam mamie” – dzieci naśladują ruchem ciała czynności   wykonywane przez mamę w domu (odkurzanie, pranie, suszenie włosów, praca robotem kuchennym itp.).

8. Pokaz obsługi odbiornika telewizyjnego.
- uruchomienie odbiornika,
- przypomnienie przeznaczenia urządzenia,
- przypomnienie zasad bezpieczeństwa przy obsłudze urządzenia.

9. Podsumowanie zajęć przy zastosowaniu mapy mentalnej.
- Jakie znacie urządzenia techniczne? (dzieci wymieniają nazwy urządzeń technicznych wybierają ilustrację i przypinają do plakatu z narysowanym domem i przypinają strzałki skierowane w stronę domu).
 
10. „Lampka nocna” – wydzieranka z kolorowego papieru.

Autor: Aleksandra Chrzan

Twoje uwagi i pomysły

Tagi