Robimy kukiełki z warzyw - scenariusz zajęć dydaktycznych

Jesteś nauczycielem wychowania przedszkolnego? Przygotowałeś scenariusz zajęć i chcesz podzielić się nim z innymi? Dajemy Ci taką możliwość!
Prezentowane poniżej materiały to Wasze scenariusze zajęć dla dzieci w przedszkolu!
Robimy kukiełki z warzyw - scenariusz zajęć dydaktycznych
4.0
3 oceny
Oceń
{

Sami robimy kukiełki z warzyw i owowców.

TEMAT ZAJĘĆ:
Poznanie nazw krajowych i zagranicznych. Odgadywanie owocowych zagadek. Dzielenie owoców na dwa rodzaje: krajowe i zagraniczne. Zabawa „Ukryte owoce” – dokonywanie syntezy sylabowej nazw owoców. Zabawa „Stań przy owocu”. Zabawa ruchowo – naśladowcza „Jesień na działce”. Wykonanie dowolne kukiełki z warzyw lub owoców. Zaproponowanie dzieciom wybrania sobie dowolnego warzywa bądź owoca. Omówienie sposobu wykonania kukiełki na podstawie ilustracji. Zapoznanie dzieci z materiałem, z którego wykonywać będą kukiełki. Samodzielne wykonanie kukiełek – nabijanie na wykałaczki, przyklejanie oczu, ust, ozdabianie według własnego pomysłu. Improwizowanie dialogów między parą warzyw.

CELE OGÓLNE:
- poznanie nazw owoców krajowych i zagranicznych;
- wykonanie kukiełki z warzyw i owoców;

CELE OPERACYJNE:

- poprawnie nazywa owoce;
- potrafi wykonać formę przestrzenną;

METODY I FORMY PRACY:
- pogadanka, zagadki, ćwiczenia praktyczne;
- zajęcia z całą grupą oraz  praca indywidualna;

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Owoce: jabłko, śliwka, gruszka, pomarańcza, cytryna, banan, ananas; warzywa: marchew, pietruszka, ziemniak, seler, cebula, plastelina, guziki, nitka, wykałaczki, muszelki, bibuła, papier kolorowy, resztki
materiałów.

PRZEBIEG ZAJĘĆ:
I. Poznanie nazw owoców krajowych i egzotycznych.
Nauczyciel układa na dwóch stolikach owoce: jabłko, śliwka, gruszka, pomarańcza, cytryna, banan, ananas. Owoce na pierwszym stoliku przykrywa dużą chustą, na drugim leżą odkryte.
1. Odgadywanie owocowych zagadek. Dziecko, które odgadnie zagadkę, wybiera ze stolika właściwy owoc. Bierze go do ręki, dotyka przez chwilę, a następnie próbuje odszukać taki sam owoc pod chustą.
To łobuz na „a” jakich mało. Każde dziecko jednak zjeść by go chciało.(ananas)
Niedaleko od drzewa pada, każdy je z ochotą zjada. Okrąglutkie i rumiane na słoneczku dojrzewane. (jabłko)
Ładnie pachnie żółta skórka. Chociaż kwaśna jest i tak, pokrojona na plasterki, herbaty poprawia smak. (cytryna)
Jakie klapsy grusza swoim obyczajem wesołym dzieciakom najczęściej rozdaje? (gruszka)
Jak rogalik – ale nie z ciasta. Z wierzchu żółty, biały w środku. Na krzewie sobie wyrasta. (banan)
Fioletowa skórka, a miąższ pod nią złoty. Smakuje wybornie. Wszyscy wiemy o tym. (śliwka)
Pomarańczowa marchew jest. A ona choć okrągła, pomarańczowa jest też. (pomarańcza).
2. Dzielenie owoców znajdujących się na nieprzykrytym stoliku na dwa rodzaje: krajowe i zagraniczne (egzotyczne):
- przeliczanie owoców i określanie, których jest więcej, których mniej i o ile.
- wyjaśnienie, dlaczego nie wszystkie owoce mogą rosnąć w naszym kraju.
3. Zabawa „Ukryte owoce”: dokonywanie syntezy sylabowej nazw owoców. Nauczyciel  wymawia nazwy owoców, dzieląc je na sylaby. Dzieci muszą jak najszybciej wskazać właściwy owoc, np. po-ma-rań-cza.
4. Zabawa „Stań przy owocu”. 
Na krzesełkach w kilku miejscach Sali kładziemy owoce. Na hasło (nazwa owocu) dzieci zatrzymują się i siadają wokół krzesełek z danym owocem. Potem znowu biegają przy dźwiękach tamburynu. W czasie kiedy dzieci biegają między krzesełkami, nauczyciel zmienia miejsce położenia owoców.
5. Zabawa ruchowo – naśladowcza „Jesień na działce”.
Dzieci naśladują czynności wykonywane jesienią w ogródkach na hasło – nazwę tej czynności podaną przez nauczyciela, np.: kopanie, wyrywanie, wożenie taczkami, zrywanie.
6. Wykonanie dowolnej kukiełki z warzyw lub owoców.
a) Zaproponowanie dzieciom przez  nauczyciela wybranie sobie dowolnego warzywa bądź owocu z kosza;
b) Omówienie sposobu wykonania kukiełki na podstawie ilustracji
c) Zapoznanie dzieci z materiałem, z którego wykonywane będą kukiełki;
d) Samodzielne wykonanie kukiełki: nabijanie warzyw na wykałaczki, wycinanie oczu i ust z plasteliny, ozdabianie kukiełek według własnych pomysłów
e) Wspólne oglądanie kukiełek;
f) Improwizowanie dialogów między parą kukiełek.

Twoje uwagi i pomysły

Tagi