Wędrówki po krajach Unii Europejskiej - scenariusz zajęć dydaktycznych

Wędrówki po krajach Unii Europejskiej - scenariusz zajęć dydaktycznych
Oceń
Drukuj

SCENARIUSZ - WĘDRÓWKI PO KRAJACH UNII EUROPEJSKIEJ


2. Na początek wybierzemy się do Luwru, muzeum, gdzie zgromadzone są obrazy największych malarzy, np.: Renoir, Monet, (Dzieci podchodzą do maty, gdzie powieszone są reprodukcje obrazów). Zgadywanka - 1 dziecko opisuje wybrany obraz. Reszta grupy wskazuje, o którym jest mowa. Nauczyciel wyjaśnia nazwę obrazu i jego autora.

3. Nauczymy się, teraz znanej piosenki francuskiej "Panie Janie".
Fonetycznie:
Frere żake (2 x)
Do ne wu (2 x)
Sone le matine (2x)
DinDanDon(2x)


4 Teraz pójdziemy obejrzeć najsławniejszą wieżę - wieżę Eiffla. Na jej szczyt można wjeżdżać windą i podziwiać pejzaż Paryża. Podział na grupy - każda buduje z klocków wieżę podobną do wieży Eiffla.

5. Na szczycie wieży Eiffla jest kawiarnia. My także usiądziemy przy stolikach i spróbujemy sera, bo Francuzi bardzo lubią sery. Francja słynie wspanialej kuchni. Do przysmaków należą w tym kraju ślimaki i żabie udka.

6. Zabawa ruchowa "Ząbki".

7. Inną znana piosenką francuską są "Trzy kurki". Zabawa ruchowa przy piosence -dzieci idą; w szeregu, trzymając się za kostki.

8. Pod Paryżem jest piękny pałac królewski - Wersal. Są tam wspaniale ogrody, podobne do labiryntu. Spróbujcie znaleźć drogę do pałacu. (Nauczyciel rozdaje kartki z labiryntem, dzieci rysicą drogę).

Zajęcia popołudniowe:
9. Odwiedzimy teraz katedrę Notre Dame, z tą katedrą związana jest piękna bajka o dzwonniku (słuchanie bajki lub oglądanie filmu video).

10. Układanie puzzli z Katedrą Notre Dame do bajki o dzwonniku.

WĘDRÓWKI PO KRAJACH UII EUROPEJSKIEJ - AUSTRIA


Cel ogólny:
Nabywanie wiadomości o tradycjach, kulturze i życiu ludzi w krajach Unii Europejskiej -Austria.

Temat:
Wiedeń - miasto walca.

Cele operacyjne; dziecko:

- zna nazwy: Austria, Wiedeń, Alpy, potrafi narysować flagę Austrii,
- potrafi zatańczyć podstawowy krok walca,
- opisuje wygląd austriackiego stroju ludowego,
- zna nazwę hymnu Unii Europejskiej - "Oda do radości".

Metoda:
- oglądowa,
- słuchowa,
- czynna

Formy:
- grupowa,
- zespołowa,
- indywidualna.

Literatura i pomoce:

- 15 żółtych gwiazd,
- zdjęcia,
- reprodukcje obrazów związanych z Wiedniem (zdjęcia Katedry św. Stefana, Pałacu cesarskiego, portrety Beethowena, Straussa),
- nagranie "Oda do radości",
- nagranie Walczyka Tyrolskiego,
- wzór flagi Austrii,
- kartoniki,
- patyczki,
- klej.

Wstęp:
1. Krótkie wprowadzenie: zapoznanie z nazwą państwa i jego stolicą.
Opowieści o zabytkach i kulturze Wiednia. Pokaz zdjęć przedstawiających zabytki Wiednia: Katedrę św. Stefana, Pałac cesarski.

Cześć główna:
2. Austria to kraj należący do UE - (wybór 15 dzieci - wręczenie im żółtych gwiazd, ustawienie w kole).
- Symbolem Unii jest 15 gwiazd w kole na niebieskim de. Zaśpiewam wam hymn Unii "Odę do radości" skomponowaną przez L. Beethowena (Pokaz portretu Beethowena). (Nauczyciel śpiewa, 15 dzieci maszeruje z gwiazdami po obwodzie koła).

3. Wiedeń to stolica walca. Spójrzcie jak najprościej zatańczyć walca (pokaz). Najbardziej znany jest walc skomponowany przez J. Straussa (pokaz portretu) "Na pięknym, modrym Dunajem". Spróbujemy zatańczyć przy utworze (Dzieci próbują tańczyć walca).

4. Pokaz stroju ludowego z Tyrolu. Opisanie wyglądu stroju przez dzieci.

5. "Zabawa w echo". W wysokich górach takich jak Alpy w Austrii dokładnie słychać echo. (l dziecko krzyczy, słowo związane z Austria, np. Wiedeń, walc. Alpy, itp., pozostałe dzieci naśladują echo powtarzając stówo coraz ciszej).

6. Zatańczmy teraz inny walc: Walczyk Tyrolski pochodzący z Alp. Przy nim będziemy klaskać i klepać po udach. (Dowolny układ pasujący do muzyki).

Zakończenie:

Skomentuj

Skomentuj jako pierwszy!

Tagi