Wesołe zabawy z "leniwą ósemką" - scenariusz zajęć dydaktycznych

Jesteś nauczycielem wychowania przedszkolnego? Przygotowałeś scenariusz zajęć i chcesz podzielić się nim z innymi? Dajemy Ci taką możliwość!
Prezentowane poniżej materiały to Wasze scenariusze zajęć dla dzieci w przedszkolu!
Wesołe zabawy z
Oceń
{

Wesołe zabawy z „leniwą ósemką” – wykorzystanie elementów metody P. Dennisona - kinezjologii edukacyjnej.

CELE:
- usprawnianie motoryki rąk,
- doskonalenie koordynacji wzrokowo-słuchowej, orientacji przestrzennej,
- pobudzenie twórczej ekspresji.

POMOCE:
chusteczki dla każdego dziecka, patyczki, klocki, gruby sznurek, karty pracy indywidualnej, woda, kubeczki, plastelina, kredki, mazaki, itp

PRZEBIEG
1. przygotowanie do zajęć:
- picie wody;
- punkty na myślenie;
- ruchy naprzemienne.

2. Zabawa do piosenki „Jedzie pociąg”
Dz. ustawiają się w pociąg, prawa ręka na lewym ramieniu kolegi, a lewą machają chusteczką przy swoim prawym uchu.
Następnie zmieniają kierunek i układ rąk.

3. Rozwiązanie zagadki:
Co to za ósemka?
Gdy ją kładziemy.
Szybciej i łatwiej piszemy. (leniwa ósemka)

4. Kreślenie leniwej ósemki
- chusteczką najpierw jedną, potem drugą ręką, obiema;
- innymi częściami ciała: nosem, ramionami, biodrami, dłońmi;
- słoń;
- w pozycji stojącej – rysowanie ósemki palcami stopy;
- w pozycji leżącej – nogami.

5. Praca indywidualna przy stolikach.
- energetyczne ziewanie;
- odnajdywanie na rysunkach leniwych ósemek i rysowanie po śladzie kolorowymi mazakami;
- ozdabianie narysowanych przedmiotów leniwymi ósemkami (szal, czapka),
- wpisywanie w leniwą ósemkę nowopoznanej literki lub cyfry.

6. Układanie leniwej ósemki (praca w grupach) z chusteczek, drutu, sznurka, różnych klocków, itp.

7. Praca przy stolikach - działalność plastyczna dzieci.
- pozycja Cooka: oddychanie brzuszkiem, energetyzator
- dzieci według swojego wyboru i z wybranych materiałów wykonują prace plastyczne:

  • ósemkowe rysunki – projektowanie rysunków z kilku ósemek,
  • czary mary – zamienianie ósemek na inne rysunki,
  • ozdabianie narysowanych ósemek – wykorzystanie różnych materiałów


8. Podsumowanie
- wystawa powstałych prac
- ocena zajęcia przez dzieci – zakreślenie odpowiedniej buzi,
- porządkowanie stolików.

9. Podziękowanie dzieciom za zgodną zabawę i pracę.

Autor: TERESA OMAŃSKA

Twoje uwagi i pomysły

Tagi