Scenariusz zajęć dydaktycznych - Wiosenna piosenka strumyka

Scenariusz zajęć dydaktycznych - Wiosenna piosenka strumyka
Oceń
Drukuj

"Wiosenna piosenka strumyka"

Dziecko:
- rozpozna dźwięki płynącego strumyka, wypowie się na jego temat,
- dowie  się, że  słuchając tego  samego, każdy  z nas  słyszy  coś innego najczęściej to, co chciałby słyszeć,
- wykona taniec z chustą i wstążką,
- wykona „masażyk" relaksacyjny swojemu partnerowi,
- przedstawi plastycznie „Swoje wiosenne marzenia".

Środki dydaktyczne:
Nagranie odgłosu leśnego strumyka, czapeczki zwierząt leśnych do inscenizacji, lekki niebieski materiał (duża chusta), muzyka relaksacyjna „Po przygodę wyruszamy" cz. II, wstążki dla każdego dziecka w różnym odcieniu niebieskiej barwy, dzwoneczki na rękę, pudełko z kolorową kartką dla każdego dziecka, kuleczki szklane, farby plakatowe, kamyczki.

Zabawa „Przekazujemy sobie uśmiech"
Dzieci siedzą w kole. Nauczycielka mówi do dzieci:
Wysyłam  do Was powitalny  promyk uśmiechu,  który powróci  do  mnie w pośpiechu - dotyka ramienia dziecka siedzącego obok - po prawej stronie i uśmiecha się. Dziecko przekazują sobie uśmiech bez słów, dotykając lekko ramienia kolegi z prawej strony i uśmiechają się.

Zagadka słuchowa „O czym dzisiaj?" - dzieci słuchają nagrania z odgłosami leśnego strumyka, odgadują, co to?

Opowieść ruchowa - Wiosenny spacer.
Inscenizacja według  utworu  W. Badalskiej „Dla kogo piosenka" w wykonaniu nauczycielki (wybór literatury H. Kruk wyd. I)

Rozmowa wokół problemów:
Co śpiewał strumyk?
Dlaczego każdemu śpiewał coś innego?

Dla kogo jest piosenka strumyka?

Zabawa  integracyjna  z  wykorzystaniem   niebieskiego   lekkiego   materiału „Głaskanie strumyka".

„Taniec strumyka" - swobodna ekspresja ruchowa na tle muzyki - taniec z wstążką i dzwoneczkami. Nauczycielka proponuje dzieciom, aby stały się strumykiem, swobodnym, radosnym lub smutnym, małym lub większym... Każdy otrzymuje wstążkę i dzwoneczek i próbuje według własnej inwencji zatańczyć przy muzyce. Malowanie kulką zamoczoną w farbie pt. „Moje wiosenne marzenia".
Masażyk relaksacyjny „Strumyczek" Dzieci  dobierają się  w  pracy  i  wykonują „masażyk"  na  plecach  kolegi lub koleżanki według recytowanego wierszyka. Po wykonaniu masażyku następuje zmiana ról. „Strumyczkowa" - niespodzianka Nauczycielka zaprasza dzieci, aby usiadły wokół strumyczka i wybrały sobie kamyczek na pamiątkę dzisiejszego spotkania i aby w myślach wypowiedziały swoje wiosenne marzenie.

OPOWIEŚĆ RUCHOWA - WIOSENNY SPACER
Odeszła już zima (machanie rękami na pożegnanie), witamy piękną, słoneczną wiosnę (oklaski). Wszyscy maszerujemy, idziemy do lasu, aby na leśnej polanie szukać strumyka. Nadsłuchujemy śpiewu leśnych ptaków (odgłosy leśnych ptaków), rozglądamy się po lesie - słuchajcie, czy słyszycie, to chyba wiewiórki skaczą z gałęzi na gałąź, zabawimy się w nie (naśladowanie skakania wiewiórek). Maszerujemy dalej. Ciekawa jestem, czy niedźwiedzie obudziła już wiosna. Może uda się nam wypatrzyć niedźwiedzia przez lornetkę (dzieci patrzą przez lornetki). Czy słyszycie, to chyba niedźwiedzie obudziły się ze snu zimowego (marsz z przechylaniem się na boki). Niedźwiedzie powróciły do swoich legowisk, a my idziemy dalej. Dotarliśmy na leśną polanę (O... jest strumyczek). Podejdźmy pomału i ostrożnie blisko strumyka, do którego przychodzą wszystkie zwierzęta napić się wody. Musimy trochę odpocząć. Siadamy przy strumyku, ale ostrożnie, żeby nie zmoczyć nóg.

MASAŻYK RELAKSACYJNY „STRUMYCZEK"
Tu płynie strumyczek, (rysujemy na plecach linię prostą wzdłuż kręgosłupa) faluje, wiruje. (rysujemy na plecach dziecka linię falistą) Tu się srebrzy, tam ginie,(delikatnie drapiemy je po plecach, wsuwamy palce za kołnierz) a tam znowu wypłynie.  (rysujemy na  plecach linię prostą wzdłuż kręgosłupa) Wtem przemknęła wiewiórka, (delikatnie szczypiąc, wędrujemy po   plecach na skos dłonią) zaświeciły dwa słoneczka, (zataczamy dłońmi koła na plecach) Spadł drobniutki deszczyk.(leciutko  stukamy opuszkami palców w plecy dziecka na dole) Czy cię przeszedł dreszczyk? (niespodziewanie, delikatnie   szczypiemy je w kark).

Autor: mgr Renata Grzymek

Skomentuj

Skomentuj jako pierwszy!

Tagi