Scenariusz zajęć dydaktycznych przeprowadzonych na zespole metodycznym

Jesteś nauczycielem wychowania przedszkolnego? Przygotowałeś scenariusz zajęć i chcesz podzielić się nim z innymi? Dajemy Ci taką możliwość!
Prezentowane poniżej materiały to Wasze scenariusze zajęć dla dzieci w przedszkolu!
Scenariusz zajęć dydaktycznych przeprowadzonych na zespole metodycznym
Oceń
{

Scenariusz zajęć przeprowadzonych w zespole metodycznym „Zabawy i gry kształtujące inteligencję emocjonalną dziecka”. Temat zajęć: „Znamy swoje uczucia - zabawy, opowiadanie, kolaż”.

Cele ogólne: nazywanie, rozpoznawanie i wyrażanie uczuć (smutek, złość, radość, gniew), ocenianie zachowania innych.

Cele operacyjne; dziecko:
- rozpoznaje swoje uczucia,
- potrafi wyrazić swoje uczucia ( gestem, mimiką ciała, słowem),
- rozpoznaje uczucia innych ludzi,
- ocenia zachowanie innych,
- zna zasadę „Jedno mówi reszta słucha”

Przebieg zajęć:
- „Jesienny deszcz” - piosenka - dzieci śpiewają wesoło,
- n-lka opowiada historyjkę, która przydarzyła się jej w sklepie poprzedniego dnia,
- pytanie do dzieci- czy zachowanie Tomka było odpowiednie?
- jak powinien zachować się Tomek?
- kto pokaże zachowanie się Tomka?
- kto pokaże wyraz twarzy taty Tomka?
- kto pokaże wyraz twarzy mamy Tomka?
- czy wy również tak się zachowujecie?
- jacy są wówczas wasi rodzice”
- a rodzice Tomka jacy byliby gdy on dałby sobie wytłumaczyć?- weseli
- na tablicy wiszą trzy kartony z wyrazami twarzy, które wyrażają uczucia (Tomka, taty, mamy), proszę przyporządkować odpowiednie twarze do osób,
- „Burza mózgów”- pisać na kartce czego nie wolno,
- „Jarzębina” – piosenka- dzieci śpiewają smutno,
- „Mina na wyrażenie swojego humoru”- dzieci pokazują swój humor bez używania słów,
- „Taniec radości”- dzieci przy muzyce tańczą radośnie,
- „Termometr uczuć”- dzieci na termometrze wyrażają swoje uczucia,
- „Błazeńskie sztuczki” – dzieci ruchem pokazują różne sztuczki smutne i wesołe,
- „Zwariowana rodzinka”- n-lka całej grupie robi zwariowane zdjęcie,
- „Uczuciowy kolarz”- dzieci z gazet wycinają twarze ludzi smutnych i wesołych,
- na zakończenie wieszają swoje prace (praca w grupach), przyporządkowują napisy (radość, smutek).

Zabawy są zawarte w książce:
„Co dzień mądrzejsze - 365 gier i zabaw kształtujących, wrażliwość i inteligencję emocjonalną dziecka” autor Denis Chapman Weston, Mark S Weston.

Autor: Hanna Mydlak

Twoje uwagi i pomysły

Dodane komentarze (1)

Tagi