Scenariusz zajęć dydaktycznych w grupie 3-4 latków - Mój przyjaciel pies
Prezentowane poniżej materiały to Wasze scenariusze zajęć dla dzieci w przedszkolu!

"Mój przyjaciel pies" - nauka na pamięć wiersza pt. „Azorek” M. Rubin - Lorek.
Komentarze (0)
CELE:
- dziecko uczy się logicznego wypowiadania na określony temat,
- dziecko reaguje ruchem na zmianę tempa muzyki,
- dziecko ćwiczy pamięć mechaniczną,
- dziecko rozpoznaje odgłosy z otoczenia odtwarzane z taśmy magnetofonowej,
- dziecko rozpoznaje podstawowe barwy,
- dziecko rozpoznaje pokarm dla psa spośród innych produktów,
- dziecko potrafi prawidłowo czworakować.
FORMA: zespołowa, indywidualna
METODY:
- słowna – recytacja, rozmowa
- oglądowa – pokaz obrazków – sylwet
- czynna – zadania stawiane do wykonania, samodzielne doświadczenia dzieci
POMOCE: kukiełki kartonowe chłopca i pieska, sylwety: dziurawy but, zaplamiony stół, rozdarte spodnie, kości, miska z mlekiem, emblematy w kształcie koła z obrazkiem psa w czterech kolorach, do zawieszenia na szyję dla każdego dziecka, obręcze w czterech kolorach, karta pracy dla każdego dziecka, magnetofon, taśma z odgłosami psa, kota, krowy,koguta, taśma z muzyka szybką i powolną.
PRZEBIEG:
1.Recytacja wiersza pt. „Azorek” przez nauczyciela z użyciem kukiełek i sylwet wyeksponowanych na tablicy magnetycznej.
2. Krótkie omówienie treści wiersza przez dzieci z odwołaniem się do zdobytych już wiadomości na temat wiernego przyjaciela człowieka – psa.
3. Zabawa ruchowa przy muzyce – „Szczeniaczki”. Dzieci podzielone na cztery grupy (każdej grupie przyporządkowany inny kolor: czerwony, żółty, zielony, niebieski), dzieci – szczeniaczki z emblematami na szyi poruszają się po sali w rytmie słyszanej muzyki naśladując pieski. Na zmianę tempa muzyki dzieci – szczeniaczki, naśladując głosem małe pieski, wracają do swoich „koszyczków” – obręczy. Kiedy muzyka milknie szceniaczki śpią.
4. Dzieci uczą się I zwrotki wiersza powtarzając za nauczycielką.
5. Dzieci słuchają odtwarzanych z taśmy magnetofonowej odgłosów, rozpoznając je nazywaja zwierzęta które wydają słyszane dźwięki.
6. Powtórzenie I zwrotki wiersza i nauka II zwrotki.
7. Praca przy stolikach – karta pracy – „otocz pętlą to co najbardziej lubi jeść piesek”.
8. Nauka III zwrotki wiersza.
9. Zabawa ruchowa „Pieski aportują” – dzieci w rytmie tamburyna naśladują chodzące pieski, na przerwę „aportują” czyli zatrzymują się i unosząc przednie łapki do góry naśladują głosem szczekanie pieska.
10. Powtórzenie treści wiersza.
„AZOREK”
Mój Azorek to jest
Bardzo mądra psina,
O czym chcę zapomnieć
Zaraz przypomina.
Że buty dziurawe,
Że stół zaplamiony,
Że spodnie rozdarte,
Że beret zgubiony.
Dam mu dużo kości,
Pełną miskę mleka.
Kiedy mnie zobaczy
Radośnie zaszczeka.
Autor: mgr Renata Musiał