Zimowe zabawy na śniegu - scenariusz zajęć dydaktycznych w grupie 3-4 latków

Zimowe zabawy na śniegu - scenariusz zajęć dydaktycznych w grupie 3-4 latków
4.0
3 oceny
Oceń
Drukuj

Opowieść ruchowa z elementami ćwiczeń wg R. Labana

Cele dydaktyczno-wychowawcze:
1) Stwarzanie sytuacji rozwijających nieskrępowaną ekspresję ruchową dziecka
2) Doskonalenie płynności ruchów w przestrzeni i adaptacji ruchów własnych do ruchów partnera.

Cele szczegółowe:
3) Dziecko potrafi przez własną ekspresję twórczą odtworzyć treść usłyszanego opowiadania
4) Potrafi współpracować w zespole.

Miejsce ćwiczeń: sala klasowa (duża).

Pomoce: magnetofon z nagraniami muzyki, tamburyno, ławka, kosz, gazety.

Przebieg zajęć:
1) Zaproszenie na zimowy spacer.
Dzień dobry. Chciałabym Was zaprosić na zimowy spacer. Nie pójdziemy jednak na dwór, bo zima spłatała nam figla i na dworze nie ma śniegu. Nie oznacza to jednak, że zrezygnujemy z naszej wycieczki. Obudźcie swoją wyobraźnię, słuchajcie uważnie co mówię, wszystko pokazujcie tak jak Wam podpowiada wyobraźnia, a wycieczka z pewnością się uda.

Musimy ciepło się ubrać. Zakładamy byty, kurtki, czapki, rękawice i wychodzimy na dwór. Maszerujemy raźno przez śniegowe zaspy, wysoko podnosimy nogi.(tamburyno). Jest zimno, żeby się rozgrzać skaczemy z nogi na nogę, klaszczemy w dłonie nad głową.

2) „Zimowe zabawy na śniegu”
a) „Tańczące śnieżynki” – taniec przy muzyce. Jesteście teraz małymi, lekkimi płatkami śniegu. Posłuchajcie muzyki. Gdy muzyka gra, śnieżynki spadają z nieba, wiatr kręci nimi raz w jedną, raz w drugą stronę. Na przerwę w muzyce śnieżynki delikatnie upadają na ziemię. (ćwiczenie powtarzamy 4 razy – płynność ruchu)
 
b) „Śnieżne kule”
Śniegu jest bardzo dużo. Będziemy lepić z niego bałwana. Lepimy w    dłoniach małe kuleczki i toczymy je po śniegu. Kule są coraz większe, coraz cięższe. W toczenie kul wkładamy coraz więcej siły. (lepimy 3 kule – 3 powtórzenia  - ćwiczenie dużych grup mięśniowych, wyczucie ciężaru). Każdy ma już 3 kule. Teraz ustawimy je jedną na drugiej aby powstał bałwan. Uwaga, kula jest bardzo ciężka, z trudem podnosimy ją w górę. Teraz szukamy drobnych kamyków i robimy bałwankowi oczy, nos, guziki. Bałwan jest gotowy. (skłony, wyczucie ciężaru)

c) „Na lodowisku” – ćwiczenie przy muzyce
Teraz idziemy na lodowisko. (marsz przy dźwiękach tamburyna). Zakładamy łyżwy i zmieniamy się w prawdziwych łyżwiarzy, tańczących na lodzie. Uważamy by jeżdżąc na łyżwach nie odrywać nóg od podłoża. Możemy tańcząc robić piruety (czyli obroty), jeździć w parach. Tańczymy w rytm muzyki. (ćwiczenie płynności ruchu).
 
e) "Sanna”
Zdejmujemy łyżwy. Czas na nową zabawę. Jeśli chcecie się dowiedzieć, gdzie teraz pójdziemy to posłuchajcie wiersza.

„Hej na sanki koleżanki.
Z nieba srebrny śnieżek spadł.
A więc z górki na pazurki,
aż zaświszcze w uszach wiatr.”

Gdzie pójdziemy? (odpowiedź dzieci)
Oczywiście na sanki. Dobierzcie się parami i stańcie jedno za drugim. Dziecko z przodu będzie ciągnęło saneczki, a dziecko z tyłu przykucnie, bo siedzi na sankach. Złapcie się za ręce. Uwaga jedziemy. Ciągniemy sanki pod górę, a wiec jedziemy wolno. Teraz zjeżdżamy z górki. Jedziemy szybko, ale ostrożnie aby się nie przewrócić. (po trzech powtórzeniach zmiana ról, adaptacje ruchów własnych do ruchów partnera).

f) „Rzut w dal”
Teraz zapraszam Was do zabawy z śnieżkami. Każde dziecko weźmie
gazetę  i „ulepi” z niej kulę. Postarajcie się rzucić kulę aż za ławeczkę (ćwiczenia rzutów w dal i ćwiczenie manualne – 3 powtórzenia).

g) „Drzewa na wierze”
Kończymy rzucanie, zbieramy nasze kule i wrzucamy je do kosza. Słuchajcie na dworze zrobiło się bardzo zimno, wieje silny wiatr. Jesteście drzewami, które wiatr mocno wygina, raz w prawą, raz w lewą stronę. Pokażcie jak szumi wiatr i jak wygina drzewa (skłony boczne i ćwiczenie dźwiękonaśladowcze).

3) „Powrót do przedszkola”
Czas wracać. Otrzepujemy ubranka ze śniegu. Uwaga! Mamy mocno zaśnieżone buty. Stajemy na jednej nodze i otrzepujemy śnieg z buta uniesionego do góry. Teraz otrzepujemy śnieg z drugiego buta (ćwiczenie równoważne). Raźno maszerując wracamy do przedszkola. 

Autor: Elżbieta Gałaj

Skomentuj

Dodane komentarze (1)

  • Karolina
    odpowiedz

    Ciekawe propozycje, wszelkiego rodzaju wyjścia poza budynek przedszkola są chyba najbardziej lubianymi zajęciami przez moich synów. Obydwóch zapisałam do Doliny Elfów na Ursynowie i cieszy mnie, że opiekunowie mają przygotowany plan zajęć w budynku oraz na ogrodzonej posesji wokół niego praktycznie na miesiąc w przód.

Tagi