Scenariusz zajęć dydaktycznych w grupie 3-4 latków - Zniszczony miś
Prezentowane poniżej materiały to Wasze scenariusze zajęć dla dzieci w przedszkolu!

"Zniszczony miś"
Komentarze (0)
Obszar aktywności: językowy, matematyczny, plastyczny, muzyczno-ruchowy
Cel ogólny: rozwijanie orientacji w schemacie ciała, wdrażanie do poszanowania zabawek
Cele operacyjne:
Dziecko:
- orientuje się w schemacie ciała, wskazuje i przelicza jego elementy
- potrafi wyodrębnić elementy całości i łączyć części w całość
- współdziała w zabawie
- wzbogaca doświadczenia plastyczne
- odczuwa satysfakcję z efektów własnej pracy
Metody:
- słowna, poglądowa,
- zadań stawianych dziecku, samodzielnych doświadczeń
Forma:
- praca z całą grupą,
- praca indywidualna
Organizacja:
- dzieci siedzą w kole na dywanie
- dzieci bawią się przy muzyce
- dzieci pracują przy stolikach
Środki dydaktyczne: sylwetka zniszczonego misia do uzupełnienia, zestaw kół kolorowych w kopertach dla każdego dziecka, kartki, klej, nagranie muzyczne do
zabawy Hopa-hopa wg B. Strauss
Przebieg:
1. Recytacja wiersza połączona z prezentacją zniszczonego misia.
Moi drodzy oto miś
miś jest bardzo smutny dziś
chciałby dzieciom łapę podać
lecz nie poda, wielka szkoda.
Powiadają przedszkolaki,
że kochają misie i wszystkie pluszaki
Czy to prawda, chyba nie
Spójrzcie na misia i powiedzcie
Co złego stało się?
2. Rozmowa z dziećmi- szukanie odpowiedzi na pytania:
- Dlaczego miś jest smutny?
- Co się stało?
- Jak należy obchodzić się z zabawkami?
3. Naprawa misia- składanie całości z części.
4. Przeliczanie poszczególnych elementów ciała misia- sprawdzenie, czy miś jest cały. Wykazanie się umiejętnością znajomości i orientacji w schemacie ciała.
5. Zabawa muzyczno-ruchowa Hopa-hopa wg B. Strauss.
6. Przejście do stolików- wykonanie misia techniką origami z koła w formie płaskiej,Układanie kół wg wzoru, zgodnie z poleceniami nauczyciela, naklejanie na kartkę.
7. Zorganizowanie wystawy prac dzieci, ocena efektów ich pracy, udzielenie pochwał.
8. Zabawa ruchowa przy piosence; „Jadą, jadą misie”.
Autor: mgr Gabriela Stańczyk