My się zimy nie boimy... - scenariusz zajęć dydaktycznych w grupie 4-5 latków
Prezentowane poniżej materiały to Wasze scenariusze zajęć dla dzieci w przedszkolu!

My się zimy nie boimy i wesoło się bawimy. Przepis na zimę.
Komentarze (3)
Teoretycznie brawo ale realistycznie - skąd prześcieradła w szkole?...
Powaznie tak myslisz? ja w swojej 2 letniej karierze przedszkolanki...
ja zataszczyłam kiedyś grilla :D
My się zimy nie boimy i wesoło się bawimy. Przepis na zimę.
Cel główny :
- stwarzanie sytuacji sprzyjających aktywizowaniu myślenia
- kształtowanie umiejętności wyrażania uczuć w różnych formach ekspresji: językowej , muzycznej, ruchowej i plastycznej
Cele operacyjne - Dziecko:
- rozpoznaje i nazywa aktualną porę roku: zima
– określa cechy i zjawiska atmosferyczne zimowej pogody
- wypowiada się na określony temat
- ilustruje ruchem zabawy zimowe
- potrafi korzystać z własnej wyobraźni podczas interpretacji ruchowej, muzycznej, słownej, plastycznej
- prawidłowo porusza się w rytm muzyki
- bierze aktywny udział w zabawach
- koncentruje się na wykonywanych zadaniach
- zgodnie współdziała w grupie
- rozwija sprawności manualne
Metody:
podające - rozmowa, wiersz, objaśnienia
eksponujące – obserwacja i pokaz
problemowe – zadań do wykonania
praktyczne - samodzielnych doświadczeń
Formy pracy:
zespołowa, indywidualna
Formy aktywności dziecka:
językowa, ruchowa, muzyczna, plastyczna
Środki dydaktyczne:
sylwety (chmura, wiatr, kot, wrony, płatki śniegu, zając, krasnal) i plansza do wiersza (podwórko wiejskie, w tle pole, las, strumyk ), płyta z piosenką "Zima, zima", białe prześcieradła, duża lalka przebrana w biało–srebrny strój, symbole pogodowe na rzepy różnych pór roku, papierowe śnieżynki, 2 kartki papieru dla każdego dziecka, płyta z muzyką o zróżnicowanym tempie, arkusze folii spożywczej lub aluminiowej naklejone na kartce z bloku technicznego, patyczki, pędzelki, klej, wiórki kokosowe
Przebieg zajęć:
1. Rozwiązanie zagadek o tematyce zimowej
Mróz maluje szybki ładnie.
Zawitała śnieżna pani.
Drogę nam zasypała
białymi płatkami?
- zima
Gdy panuje zima,
to on mocno trzyma.
Pokrywa wodę
zręcznie i szybko
lodową szybką?
- mróz
Zgadniesz treść zagadki
Gdy pomyślisz nieco:
Jakie białe gwiazdki
Zimą z nieba lecą?
- śnieg
2. Słuchanie wiersza pt. "Jedzie zima" Cz. Janczarski.
3. Rozmowa na temat treści wiersza . Dzieci określają cechy zimowej pory roku.
4. Zabawa ruchowa "Kulig"
Dzieci przy piosence "Zima, zima" improwizują sannę. Poruszają się w różnych kierunkach sali, omijając przeszkody. Na przerwę w muzyce – zmiana prowadzącego kulig i kierunku poruszania się.
5. Zabawa rozwijająca logiczne myślenie "W krainie Królowej Śniegu"
Dzieci "dojeżdżają" do krainy śniegu i lodu – królestwa p. Zimy (rozłożone na dywanie białe prześcieradła i folie, po środku ustawiona duża lalka - p. Zima oraz porozkładane kartoniki z symbolami pogodowymi z różnych pór roku). Zadaniem dzieci jest dobranie wyłącznie symboli pogodowych związanych z zimą - dz. nazywają je i doczepiają do stroju lalki.
6. Improwizacja muzyczno - ruchowa "Wirujące śnieżynki" połączona z ćwiczeniem oddechowym. Nauczyciel rozsypuje z worka papierowe śnieżynki – dz. obserwują ich ruch opadania i wznoszenia pod wpływem ruchu powietrza. Dzieci poruszają się zgodnie z muzyką, naśladując taniec płatków śniegu na wietrze – reakcja na tempo szybkie i wolne. Gdy muzyka milknie opadają z jednoczesnymi obrotami dookoła siebie, aż do przysiadu.
- ćwiczenie oddechowe – dzieci trzymają za koniec płatek śniegu i dmuchają w taki sposób, aby wprawić w ruch (zmiana: zdmuchiwanie śnieżynki z dłoni)
7. Zabawa słowna "Zimą lubię…" - dzieci logicznie kończą zdanie, podając swoje propozycje .
8. Zabawy ruchowe "Szaleństwa na śniegu"
Teoretycznie brawo ale realistycznie - skąd prześcieradła w szkole? z domu ktoś przyniósł? wiec troche tu fejkem trąci
ja zataszczyłam kiedyś grilla :D
Powaznie tak myslisz? ja w swojej 2 letniej karierze przedszkolanki zdążyłam przyniesc - koce, narzuty, prześcieradła, poduchy, narty, snowboard, sprzet do nurkowania, wielkie biale rolki papieru, głośniki itp itd... zaden problem, kwestia chęci.