Scenariusz zajęć dydaktycznych w grupie 5-6 latków - Szukam przyjaciela
Prezentowane poniżej materiały to Wasze scenariusze zajęć dla dzieci w przedszkolu!

"Szukam przyjaciela" - Inscenizacja wg utworu "Króliczek” M. Janczarskiej i T. Bogackiego
Komentarze (0)
Obszar edukacji: teatralnej, moralnej, plastyczno-konstrukcyjnej /5l/, w zakresie rozwijania mowy i myślenia, przygotowania do nauki pisania /6l/.
Model postępowania biblioterapeutycznego uświadamiający lęki dziecięce związane z poczuciem osamotnienia, nieśmiałości.
Diagnoza: dziecko czuje się samotne, nieśmiałe, boi się spotkań z rówieśnikami, nie wierzy w swoje możliwości.
Cele:
- uświadomienie dziecku, że zawsze istnieje sposób na rozwiązanie trudnej sytuacji,
- podkreślenie roli przyjaźni,
- budowanie pozytywnej samooceny dziecka.
Skutki działań:[ dziecko];
- potrafi mówić otwarcie o swoich problemach,
- wie, że jest rozumiane i akceptowane przez innych,
- wie, że może liczyć na pomoc przyjaciół,
- potrafi wyzwolić swoje emocje, umie przeżywać sukces.
Dobór literatury: "Króliczek” M. Janczarskiej i T. Bogackiego
Przebieg zajęć:
1. Zaproszenie do teatru
Jedno dziecko rozdaje dzieciom bilety do ,,teatru”. Dzieci odszukują miejsce z takim samym oznaczeniem jak bilet i siadają na krzesełkach.
2. Zabawa integracyjna "Zum”- określenie swojego nastroju;
- kciuk uniesiony do góry- jestem zadowolony;
- ręka przed sobą- nic mnie nie cieszy, nic mnie nie smuci;
- kciuk skierowany w dół- jestem smutny.
3.Inscenizacja utworu "Króliczek” ilustrowana sylwetami.
4. Rozmowa dotycząca treści utworu.
- Jaki, był króliczek; określenie jego cech?
- Jak czuł się króliczek, gdy był sam?
- Jak wyglądały jego spotkania z innymi zwierzątkami?
- Dlaczego króliczek nie umiał bawić się w berka z wiewiórkami i zwinąć w kulkę jak jeżyk?
- O czym, zwierzątka dowiedziały się od motylka?
- Jak zareagował na to królik?
- Kto i w jaki sposób pomógł królikowi?
- Jak wyglądał konkurs?
- O co Szaraczek poprosił Trusia?
- Co się stało po zakończeniu konkursu?
5. Ocena bohaterów- uświadomienie niskiej samooceny królika,
ukazanie roli przyjaciół.
6. Identyfikacja z bohaterem.
W jaki sposób ty mógłbyś pomóc króliczkowi?- burza mózgów.
7.Katharsis.
Co w zachowaniu króliczka się zmieniło; jaki był na początku a jaki później? Jak oceniasz tą zmianę?
8.Szukam przyjaciela – Zabawa króliczków przy wesołej muzyce.
Dzieci tańczą w rytm muzyki, na przerwę szukają ,,przyjaciela” i tańczą w parze. Na kolejną przerwę pary łączą się w czwórki. Zabawa trwa dotąd dopóki nie powstanie jedno, duże koło.
9. Praca plastyczna
6l.- ułóż pocięty obrazek w całość, rozpoznaj emocje swojego królika,
5l.- dorysuj brakujące elementy królika i zaznacz jego emocje.
10.Ewaluacja
Dokończ zdanie; Króliczek chciał mi powiedzieć, że...
Autor: mgr Ewa Żak