Szukamy wiosny - scenariusz zajęć dydaktycznych w grupie 5 latków

Szukamy wiosny - scenariusz zajęć dydaktycznych w grupie 5 latków
Oceń

Rysunkowe zagadki.

Cele główne:

  • doskonalenie sprawności manualnej
  • stwarzanie okazji do radosnych przeżyć związanych z zabawą


Cele operacyjne – dziecko powinno:

  • wypowiedzieć i przedstawić za pomocą ruchu sylaby swojego imienia
  • orientować się w schemacie własnego ciała
  • odtworzyć wzór w powietrzu, na podłodze, ręką prawą i lewą, obiema naraz
  • ułożyć wzór w układzie szeregowym
  • wypowiedzieć tekst wiersza z jednoczesnym rysowaniem po śladzie
  • rozpoznać figury geometryczne
  • samodzielnie rozplanować przestrzeń swobodnego ruchu
  • dokończyć rysunek wg własnego pomysłu
  • ocenić poprawność samodzielnie wykonanej pracy


Metody:
słowna, oglądowa, praktycznego działania.

Formy pracy:
zajęcia z całą grupą, praca  w  małych grupach, praca indywidualna.

Środki dydaktyczne:
koperty ze słoneczkami, sylweta Marzanny, emblematy figur geometrycznych, kartony, ołówki, kredki, flamastry, wstążka.

Przebieg zajęć:
1. Zabawa „iskierka uśmiechu”.

2. „Powitanie z autoprezentacją” – każde dziecko w wyznaczonej kolejności za pomocą klaskania przedstawia sylaby swojego imienia mówiąc je głośno.

3. Powitanie w parach.
Dzieci stoją w parach naprzeciw siebie
prawa ręka wita się z prawą ręką
lewa ręka wita się z lewą ręką
czoło wita się z czołem
lewa stopa wita się z lewą stopą
prawa stopa wita się z prawą stopą

4. Prezentacja wiersza T. Śliwiaka „Bałwan i wiosna”.
Po wysłuchaniu wiersza:
dzieci rysują bałwana w powietrzu prawą ręką, lewą ręką, obiema naraz
dzieci rysują bałwana na podłodze prawą ręką, lewą ręką, obiema naraz

5. Zabawa „Wesołe słoneczka”.
Każde dziecko otrzymuje kopertę z 6 słoneczkami. Przelicza je. Nauczycielka prezentuje wzór, dzieci zapamiętują go i układają szeregowo na podłodze.

6. „Kurczątko” – wierszyk do rysowania.
nauczycielka prezentuje wiersz i sposób rysowania go
dzieci rysują kurczątka na podłodze
dzieci rysują kurczątka na kartonie
dzieci wodzą palcem po rysunku kurczątka

7. „Jaka to figura geometryczna?” – zagadki.
Dzieci  dostają  emblematy  figur geometrycznych. Nauczycielka     rysuje w powietrzu figurę geometryczną. Dzieci odgadują – podnoszą odpowiednią figurę.

8. Zabawa ruchowa „Taniec ze wstążką”.

9. Praca przy stolikach.
Dzieci otrzymują postać Marzanny. Następnie ozdabiają jej sukienkę  wzorami wg własnego pomysłu.

10.  Wspólne oglądanie prac.
Dzieci oceniają prace, wybierają najładniejsze.

Autor: Małgorzata Bukowska

Twoje uwagi i pomysły

Tagi