Konstruujemy grę planszową - scenariusz zajęć dydaktycznych w grupie 6-latków
Prezentowane poniżej materiały to Wasze scenariusze zajęć dla dzieci w przedszkolu!

Konstruujemy żywą grę planszową.
Komentarze (2)
Bardzo dobry scenariusz!
Na podobny temat jest teraz...
A jak wyglada plansza koñcowa w takiej pracy.
Cele:
- Aktywizowanie myślenia;
- Rozwijanie umiejętności zgodnego współżycia w zespole rówieśniczym;
- Doskonalenie umiejętności liczenia i dodawania;
- Wyrażanie postawy twórczej w różnych formach dziecięcej ekspresji;
- Przejawianie życzliwości wobec innych dzieci;
Cele operacyjne (dziecko …):
- Potrafi współdziałać z innymi;
- Potrafi pracować w zespole;
- Prawidłowo posługuje się liczebnikami porządkowymi;
- Dodaje w zakresie 8;
- Układa działania do podanych zadań;
- Przeżywa zdarzenie, które uczy je czerpać radość ze wspólnej zabawy;
- Przestrzega zasady i normy określone przez zabawę;
Forma: z całą grupą z podziałem na zespoły;
Metody:
- zadania stawiane do wykonania;
- samodzielne doświadczenia;
Środki dydaktyczne: plastikowe krążki w 4 kolorach, szarfy dla każdego dziecka w 4 kolorach, tablica z białym kartonem, kostka do gry plastykowa, kartoniki z napisem „START”, „META”, różne gry planszowe do demonstracji;
Przebieg zajęć:
1. Zabawa integracyjna „Powitanie” – dzieci poruszają się w rytm muzyki, na przerwę w muzyce witają się poszczególne części ciała (ręce, stopy, kolana łokcie);
2.Dzieci zabrane na dywanie, gdzie N. przygotowała różne znane i nie znane dzieciom gry planszowe:
- Rozmowa na temat gier planszowych, dzieci wymieniają ulubione gry i opowiadają o tym, z kim lubią grać w przedszkolu, z kim grają w domu, jak to jest, kiedy się wygrywa, przegrywa, uczestniczy w grze;
- Określenie przez dzieci elementów, z jakich składa się gra planszowa: plansza, kostka, pionki, opis gry z określeniem zadań i reguł;
3. Zachęcenie dzieci do skonstruowania wspólnie gry planszowej na dywanie:
- Ustalenie tematyki gry, sprecyzowanie tytułu.
- Podział dzieci na drużyny, które oznaczone są kolorem szarfy;
- Rozplanowanie planszy gry na dywanie – wyznaczone drużyny układają ścieżkę gry planszowej z kolorowych krążków;
- Wybór kapitanów drużyn i pionka, który będzie się poruszał po planszy (ustalenie jaki ma być „pionek”);
- Ustalenie zasad gry - obmyślanie przygód nagradzanych i karanych;
- Wyznaczona drużyna dokonuje na tablicy ilustracji przedstawiających przygody pozytywne i negatywne (napisy i piktogramy);
4. Uczestniczenie w grze, dzieci wspólnie podejmują i realizują zadania, przestrzegając ustalonych reguł;
5. Zakończenie – gratulacje drużynie wygranej i pochwała za wspaniałą zabawę, zaproszenie dzieci do wspólnej zabawy następnego dnia.
Autor: Urszula Bujek
Bardzo dobry scenariusz!
Na podobny temat jest teraz organizowany konkurs dla przedszkoli - zadanie polega właśnie na wykonaniu gry planszowej na zajęciach:)
Polecam bardzo!:) www.przedszkolowo.pl/konkurs
A jak wyglada plansza koñcowa w takiej pracy.