Nasi koledzy z innych krajów - scenariusz zajęć dydaktycznych w grupie 6 latków
Prezentowane poniżej materiały to Wasze scenariusze zajęć dla dzieci w przedszkolu!

„Nasi koledzy z innych krajów”- badanie kompetencji dzieci.
Komentarze (0)
Cel ogólny:
Badanie kompetencji dzieci z zakresu edukacji polonistycznej i matematycznej
Cele operacyjne - Dziecko:
- zna litery drukowane
- potrafi czytać ze zrozumieniem
- potrafi rozwiązać krzyżówkę
- potrafi dobierać podpisy do wyrazów
- potrafi dokonać analizy i syntezy słuchowej wyrazów
- potrafi dokonać syntezy i analizy wzrokowej
- potrafi wypowiadać się całym zdaniem
- zna liczebniki, liczby w zakresie 10
- zna znaki matematyczne
- potrafi uzupełniać działania matematyczne
- potrafi dodawać, odejmować, porównywać liczby w zakresie
- potrafi rozwiązywać zadania tekstowe
- potrafi kolorować obrazek wg instrukcji
- jest zainteresowane dziećmi z innych krajów
- jest aktywne na zajęciach
Metody pracy:
- rozmowa
- ćwiczenia
- objaśnienia
- pokaz
- obserwacja
- zadań stawianych do samodzielnego wykonania
- samodzielnych doświadczeń
Formy pracy:
- indywidualna
- zbiorowa
Pomoce dydaktyczne:
- karty pracy do pracy indywidualnej
- krzyżówki
- obrazki
- mapa Europy
- mapa Polski
- napisy, litery
- zdania
- ilustracje
- puzzle
- obrazki do kolorowania
- liczby
- cegiełki – białe, czerwone i niebieskie
Przebieg zajęć:
1. Powitanie
2. Rozwiązanie krzyżówki - odczytanie hasła.
3. Odszyfrowanie zagadki wyrazowej:
Na tablicy znajdują się kartoniki z wyrazami, a pod nimi liczby, które oznaczają kolejność liter w wyrazie. Odczytanie hasła: KOLEGA. Układanie schematu i modelu tego wyrazu.
4. Oglądanie mapy Europy.
Odszukanie mapy Polski
Czytanie i wskazywanie wybranych państw, np. sąsiadów Polski.
Wyszukanie państw, w których jest ciepło i zimno (północ- południe).
5. Rozmowa na temat dzieci z krajów europejskich.
- Jak się ubierają ?
- Czy mówią takim samym językiem?
- Czy bawią się w te same zabawy?
6.Układanie Mapy Europy z puzzli.
7. Zabawa ruchowa: ”Indianin Aj”.
8. Czytanie zdań i dobieranie podpisów do obrazków.
9. Rozwiązywanie zadań na kartach pracy - rozwiązywanie zadań tekstowych z uzupełnianiem działań matematycznych (dodawanie, odejmowanie i porównywanie)
10. Kolorowanie obrazka zgodnie z instrukcją.
11. Podsumowanie -ocena słowna zajęć.
12. Pożegnanie.
Autor: Maria Wojciechowska