Ola i lale - scenariusz zajęć dydaktycznych w grupie 6 latków

Jesteś nauczycielem wychowania przedszkolnego? Przygotowałeś scenariusz zajęć i chcesz podzielić się nim z innymi? Dajemy Ci taką możliwość!
Prezentowane poniżej materiały to Wasze scenariusze zajęć dla dzieci w przedszkolu!
Ola i lale - scenariusz zajęć dydaktycznych w grupie 6 latków
Oceń
{

„Ola i lale” – historyjka obrazkowa. Wprowadzenie litery L,l

Cele ogólne:
- zapoznanie z literą L, l;
- opowiadanie własnymi słowami historyjki obrazkowej;
- przygotowanie przez zabawę do pełnienia określonych ról w rodzinie.

Cele operacyjne: (dziecko)
- swobodnie wypowiada się na określony temat;
- potrafi rozróżnić literę L, l i przeczyta ją;
- zna kształt i potrafi ją ułożyć z tasiemki;
- potrafi rozwiązywać zagadki;
- wie jak należy dbać o zabawki swoje i przedszkolne.

Metody: słowna, oglądowa, czynna.


Forma: z całą grupą, indywidualna.


Pomoce dydaktyczne: historyjka obrazkowa, ilustracje do zagadek, opaski z sylwetami lal, pajacyków i misiów, tasiemki, płyta nr 1 („Wesoła szkoła 6 latka”)

 

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

1. Opowiadanie historyjki obrazkowej pt. „Ola i lale”.

2. Krótka rozmowa kierowana pytaniami do dzieci:
- Gdzie poszła Ola ze swoimi lalkami?
- Jak Ola opiekowała się lalkami?
- Jak ty opiekujesz się swoimi zabawkami?
- Pomóż Oli uśpić lalę. Zaśpiewaj kołysankę lub powiedz coś miłego.
- Opowiedz własnymi słowami historyjkę obrazkową.

3. Rozwiązywanie zagadek i rozpoznawanie jaką głoską rozpoczynają się odgadnięte wyrazy:

Zimne, słodkie i pachnące
W waflu kulki w dni gorące.(lody)
      
Sosnowy, dębowy, stary lub młody
Rosną w nim grzyby i jagody.(las)

Gdy o schludny wygląd dbacie,
Do mnie często zaglądacie.(lustro)

4. Wprowadzenie litery L, l.
- Analiza i synteza słuchowa wyrazów.(np. lalka, telefon, motyl )
- Zapoznanie dzieci z literą L, l drukowaną i pisaną, małą i wielką.
- Demonstracja zapisu graficznego głoski l.
- Ułożenie wyrazu podstawowego lala.
      
5. Zabawa muzyczno - ruchowa  - „Sklep z zabawkami” (płyta nr 1)
Dzieci podzielone na trzy grupy: pajacyki, misie i lalki. W sklepie z  
zabawkami znajdują się równo ustawione na półkach zabawki. Jest noc, wybija północ. W sklepie rozpoczyna się bal: lalki – tańczą, pajacyki- podskakują, misie – chodzą na czworakach. Przerwa w muzyce oznacza koniec balu, zabawki wracają na swoje miejsce na półkach.

6. Praca przy stolikach:
- Utrwalenie wyglądu litery L, l – układnie z tasiemki L, l.
- „Wesoła szkoła 6 latka” – str. 41- 43 (odnajdywanie położenia głoski l w wyrazach, czytanie sylab i zdań  z literą l).

7. Sprawdzenie poprawności wykonanych zadań.

8. Podsumowanie i ocena pracy dzieci.

9. Wspólne śpiewanie piosenki pt. "Mój  stary, dobry miś”.

Autor: Alina Mencel

Twoje uwagi i pomysły

Tagi