Scenariusz zajęć edukacji przedszkolnej z okazji Dnia Tęczy

Scenariusz zajęć edukacji przedszkolnej z okazji Dnia Tęczy
Oceń

Cel główny:

- utrwalenie nazw kolorów wchodzących w skład tęczy

 

Cele wychowawcze:

- kształtowanie u dzieci zainteresowań przyrodniczych na podstawie zjawiska tęczy.
- wyrabianie u dzieci zdolności do prawidłowego nazywania kolorów i kojarzenia ich z konkretnymi przedmiotami znajdującymi się w bliskim otoczeniu.
- rozwijanie zainteresowań plastycznych.

- rozwijanie ekspresji w tańcu i aktywnym słuchaniu muzyki
- rozwijanie u dzieci sposobów prawidłowego formułowania swoich wypowiedzi.
- wyrabianie wśród dzieci zgodnego współdziałania w zespole.

 

Cele operacyjne: dziecko:

- wie jakie kolory wchodzą w skład tęczy.
- potrafi kolory tęczy wymienić w odpowiedniej kolejności.
- bierze udział w zabawach z wykorzystaniem chusty animacyjnej.
- słucha informacji na temat powstawania tęczy.
- słucha opowiadania „Historia tęczy”
- poprawnie formuje swoje wypowiedzi.
- maluje tęczę farbami.
- bierze udział w zabawach ruchowych.

- aktywnie słucha muzyki klasycznej

- wyraża swoją ekspresję za pomocą tańca

- przelicza liczmany (kwiatki z bibuły) w zakresie 7

- wykonuje proste działania matematyczne typu 1+1=2

- ćwiczy motorykę małą

 

Formy pracy:

- indywidualna

- zespołowa

- grupowa

 

Metody pracy:

- praca z książką

- obserwacja i pokaz

- rozmowa

- opowiadania

- metoda samodzielnych doświadczeń

- gry i zabawy

- aktywnego słuchania muzyki

- KLANZA

Środki dydaktyczne:

Zdjęcie-ilustracja tęczy, kwiaty z bibuły w kolorach tęczy, kolorowe klocki lub zabawki, farby w kolorach tęczy, kartki A4, gąbka z łukiem tęczowym, głośnik, utwór „Dla Elizy” Ludwika van Beethovena i utwór „Walc kwiatów” woda, pojemniki, bibuły w kolorze tęczy, cukierki skitles, chusta animacyjna, papierowy ręcznik, talerzyki, chrupki kukurydziane kolorowe, klej, szablon tęczy, pompony w kolorze tęczy, łyżka, pojemnik, czarna kartka,

 

Przebieg zajęć:

1.     Przywitanie się nauczyciela z dziećmi ulubioną powitanką przedszkolną. Rozmowa na temat dzisiejszego nastroju dzieci.

2.     Nauczyciel prezentuje dzieciom obrazy przedstawiające zjawisko tęczy w przyrodzie.

Na początku nauczyciel zakrywa czarną kartką obrazek tęczy, powoli odsuwa i odkrywając obraz a zadaniem dzieci jest odgadnąć co przedstawia zdjęcie/obraz.

Rozmowa z dziećmi na temat zjawiska tęczy. Nauczyciel prezentuje dzieciom tęczę i kolejność kolorów (czerwony, żółty, pomarańczowy, zielony, niebieski, granatowy, fioletowy).

Twoje uwagi i pomysły

Tagi