Jedz i rośnij zdrowo - scenariusz zajęć edukacji zdrowotnej w grupie 6 latków
Jesteś nauczycielem wychowania przedszkolnego? Przygotowałeś scenariusz zajęć i chcesz podzielić się nim z innymi? Dajemy Ci taką możliwość!
Prezentowane poniżej materiały to Wasze scenariusze zajęć dla dzieci w przedszkolu!
Prezentowane poniżej materiały to Wasze scenariusze zajęć dla dzieci w przedszkolu!

2.0
1 ocena
Jedz i rośnij zdrowo!
Komentarze (0)
Cele operacyjne:
- Dziecko zna nazwy owoców i warzyw,
- Rozumie potrzebę prawidłowego odżywiania,
- Potrafi żyć zdrowo zgodnie ze wskazaniami rodziców i nauczyciela,
- Wie o konieczności jedzenia warzyw i owoców niezbędnych dla zdrowia,
- Dba o higienę podczas przygotowywania posiłków,
- Rozumie konieczność przezwyciężania uprzedzeń do niektórych potraw,
- Wie, z czego przygotowuje się przetwory i posiłki,
- Wie, co to znaczy być zdrowym,
- Zna wartości odżywcze warzyw i owoców.
Metody pracy:
- Metody twórcze i aktywizujące,
- Metoda pobudzania zachowań sprzyjających zdrowiu,
- Metoda utrwalania pożądanych zachowań i przyzwyczajeń prozdrowotnych.
Formy pracy:
- Praca z cała grupą,
- Praca zespołowa.
Środki dydaktyczne:
- kartoniki z napisami, plansza z łamigłówką, kartki z sylwetą kwiatka, produkty do przygotowania kanapek, naczynia, sztućce.
Przebieg zajęć
1. Powitanie w kole wierszykiem.
Wszyscy są, witam was,
Zaczynamy zajęcia już czas.
Jestem ja, jesteś ty
Raz, dwa, trzy.
2. Zabawa ruchowa. Nauczycielka mówi: „Ciekawa jestem, czy zjedzone dzisiaj przez was śniadanie dostarczyło wam sił i energii do wykonywania różnych ćwiczeń. Jeżeli tak, to pokażcie jak przedszkolaki się gimnastykują." Dzieci wykonują ćwiczenia samodzielnie lub w parach z partnerem. Realizują własne pomysły.
3. Zabawa na wyciszenie uspokojenie dzieci. Dzieci stoją w kole i wymieniają po kolei swoje ulubione warzywo lub owoc.
4. Zabawa dydaktyczna: „Co można zrobić z warzyw i owoców? Dzieci siedzą w kole na dywanie. Na środku rozłożone są kartoniki z napisami. Dzieci wybierają z pośród innych te właściwe i przypinają na tablicy. Proponowane napisy to: zupa, kompot, sałatka, sok, dżem, surówka, marmolada, mleko, ser, jogurt owocowy, kisiel, przecier, masło, omlet, konfitura itd. Co jeszcze można zrobić? – propozycje dzieci nauczycielka zapisuje na tablicy na oddzielnej kartce.
5. Rozwiązywanie krzyżówki z ukrytym hasłem. Nauczycielka zawiesza na tablicy planszę z łamigłówką. Zakreślamy w kółeczko właściwą odpowiedź.
warzywo a b c
marchewka Z F T
pomidor G D E
ogórek A S R
kapusta K O M
burak W P O
cebula L C I
sałata B E K
Co robimy z :
Marchewki
a-sok
b- dżem
c- kompot
Buraka
a- zupę
b- dżem
c- kisiel
Pomidora
a- kisiel
b- zupę
c- marmoladę
Cebuli
a- kompot
b- marmoladę
c- syrop na kaszel
Ogórka
a- dżem
b- kompot
c- mizerię
Sałaty
a- konfiturę
b- sałatkę
c- sok
Kapusty
a- konfiturę
b- zupę
c- kompot
Odczytanie hasła – ZDROWIE. Ułożenie tego hasła na tablicy z gotowych liter.
6. Praca zespołowa. Dzieci dobierają się w zespoły według wylosowanych takich samych obrazków przedstawiających warzywa – rzodkiewkę, pomidora, kapustę i buraka. Nauczyciel rozdaje kartki z narysowaną sylwetą kwiatka, na środku kwiatka napis: „ZDROWIE- co je wzmacnia?" Zadaniem dzieci jest narysowanie na płatkach kwiatka - co to znaczy być zdrowym? co należy robić, aby być zdrowym? Kwiatek ma sześć płatków. Prezentacja zadań wykonanych przez poszczególne grupy.
7. Zabawa słowna pt. „ Niedokończone hasła”
Wszyscy mamy słodkie minki, bo zjadamy...........( witaminki)