Scenariusz zajęć gimnastyki korekcyjnej
Prezentowane poniżej materiały to Wasze scenariusze zajęć dla dzieci w przedszkolu!

Komentarze (0)
Temat : „Nasze stopy bawią się na wszelkie sposoby”
Cel ogólny:
*wzmocnienie mięśni wysklepiających stopy,
* wyrabianie nawyku prawidłowej postawy,
* wyrobienie nawyku prawidłowego stawiania stóp w chodzie i w biegu,
* wzmocnienie mięśni podeszwowych stóp,
* rozwijanie czucia mięśni stóp
Dziecko:
*aktywnie uczestniczy w zajęciach,
* udział w zabawach sprawia mu dużą przyjemność.
* wie, jak należy przyjmować prawidłową pozycję w staniu, w siadzie , zabawie
* wie, jak należy zachować się podczas zabawy,
* bawić się przyborami typowymi i nietypowymi,
* potrafi bezpiecznie wykonywać ćwiczenia,
* wykonuje wszystkie ćwiczenia wg zasady równości płci
Metody: zabawowa, , naśladowcza
Formy pracy: zespołowa, praca indywidualna, w grupie
Miejsce zajęć: sala przedszkolna
Przybory: ławeczka gimnastyczna , sznurek, szarfy, laski gimnastyczne, krążki,piłeczki „jeżyki”, „kamienie gimnastyczne”
Miejsce zajęć: sala przedszkolna
Czas zajęć: 30 minut.
Przebieg zajęć:
I część wstępna:
1.Czynności organizacyjno-porządkowe: Zbiórka, powitanie, sprawdzenie gotowości do zajęć. Omówienie poprawnego trzymania się w staniu, w sadzie
2. Zabawa „ Stopy witają się” – uczestnicy zabawy dobrani parami siedzą twarzami do siebie. Na hasło prowadzącego „prawe stopy witają się” – dzieci zbliżają się do siebie prawe stopy i dotykają się częściami podeszwowymi. Na hasło prowadzącego „ lewe stopy witają się” – dzieci zbliżają się częściami podeszwowymi lewej stopy. W ten sposób dzieci witają się z innymi.
3. Zabawa orientacyjno –porządkowa ,,Ptaszki”. Dzieci ustawione parami stoją w rozsypce. Jedno dziecko z pary jest ,,drzewem” stoi w pozycji skorygowanej ,ręce w skrzydełka , drugie staje plecami obróconymi do kolegi i jest ptaszkiem. Na hasło ,,ptaszki wylatują ze swoich drzew’, dzieci nie będące ,,drzewami” biegają na palcach po całej sali . Na hasło ,,ptaszki wracają do swoich drzew” każde dziecko biegnie do swojego „drzewa” i staje plecami przy plecach kolegi w pozycji skorygowanej. Zmiana ról.
II część główna:
1. Zabawa „Baletnica” – uczestnicy zabawy siedzą na ławeczkach. Czubki palców dotykają podłogi, pięty uniesione w górę. Na sygnał prowadzącego dzieci przedstawiają kolejno stopy do przodu i do tyłu- imitują kroki baletnicy chodzącej na czubkach palców.
2. Zabawa „Wieszanie bielizny” – uczestnicy zabawy siadają wzdłuż sznurka. Każdy z nich ma przy sobie po 4 szarfy. Na sygnał prowadzącego każde dziecko chwyta szarfę palcami stopy i wiesza ją na sznurku tak, jak wiesza się wypraną bieliznę. Dzieci zawieszają szarfy raz jedną stopą, raz drugą. Po zawieszeniu wszystkich szarf prowadzący wyróżnia te dzieci, które ładnie zawiesiły szarfy i utrzymywały prawidłową postawę.